Kurti e Spajiq biseduan rreth raporteve bilaterale ndërmjet dy vendeve

Kryeministri Albin Kurti gjatë qëndrimit në Kotor pati një takim bilateral me kryeministrin e Malit të Zi, Milojko Spajiq. Zyra e kryeministrit njofton se Kurti fillimisht, ka falënderuar homologun e tij për mikpritjen e mbrëmshme në darkën e liderëve dhe për organizimin e Samitit të Liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian për Planin e […]

Continue Reading

Scholz, Macron dhe Meloni letër Kurtit: Mbështesim draftin e Lajçakut

Tre liderët evropianë, kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, të mërkurën, i kanë dërguar letër kryeministrit Albin Kurti, e cila u bë publike sot, lidhur me rrugën e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës. “Fatkeqësisht, hapat që ju propozoni nuk adresojnë nevojën urgjente për hapa […]

Continue Reading

Liderët e Ballkanit Perëndimor dalin me deklaratë të përbashkët

Liderët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit Perëndimor, sot, në kuadër të pjesëmarrjes në Samitin në Kotor, miratuan deklaratë të përbashkët me të cilën e konfirmojnë përkushtimin e vendeve për treg të përbashkët rajonal të orientuar kah përforcimi i kapitalit njerëzor dhe zhvillimit të shkathtësive. Në këtë deklaratë të përbashkët janë renditur 16 […]

Continue Reading

Ushtria izraelite njofton se vrau aksidentalisht pesë trupa të saj

Ushtria izraelite tha të enjten se pesë nga ushtarët e saj u vranë aksidentalisht nga zjarri i tankeve izraelite në Rripin e Gazës. Ushtria tha se tre ushtarë të tjerë u plagosën. Ky incident e çon numrin e trupave izraelite të vrarë në 273 që nga fillimi i luftës në tetor. Ushtria amerikane njoftoi të […]

Continue Reading

Atentatori i kryeministrit sllovak është një shkrimtar i njohur vendas

Një shkrimtar 71-vjeçar sllovak i quajtur Juraj Tsintula është, sipas mediave sllovake, njeriu që tentoi të vriste kryeministrin Robert Fico në qytetin Hadlova mesditën e së mërkurës. Sipas informacioneve, Tsintula ka bërtitur në drejtim të Ficos teksa ky i fundit po bisedonte me mbështetësit e tij dhe kur i është afruar, ka hapur zjarr. Të […]

Continue Reading

Njihet për dashurinë ndaj bodybuilding, makinave të shpejta dhe futbollit: Kush është kryeministri sllovak që u plagos?

Pas zgjedhjeve të shtatorit në vitin të kaluar, Robert Fico u zgjodh për një mandat të katërt si kreministër ri Sllovakisë. Siç shkruan “The Telegraph”, ai zhvilloi një fushatë që premtoi t’i jepte fund mbështetjes për Ukrainën. “Zjarri populist” përfitoi nga një mosbesim i thellë ndaj NATO-s në Sllovaki, e cila është anëtare e aleancës si dhe […]

Continue Reading

Macron bisedë telefonike me Kurtin, i kërkon themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe përsëritjen e zgjedhjeve në veri

Presidenti i Francës, Emanuel Macron ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti të cilit i ka shprehur mbështetjen e palëkundur të Francës për pavarësinë dhe integrimin e Kosovës në BE. Macron nënvizoi përkushtimin e tij për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës të ndërmjetësuar nga BE dhe bëri thirrje për zbatimin […]

Continue Reading

Pak vota në Veri, shqiptarët mbesin në krye të komunave me shumicë serbe

Bojkoti i Listës Serbe po funksionon. Që nga mëngjesi, vetëm 203 persona në katër komunat veriore të vendit dolën për t’iu përgjigjur pyetjes nëse duan apo jo shkarkimin e kryetarëve aktualë shqiptarë. Votimi, që u organizua për t’ua mundësuar serbëve, shumicë në atë pjesë të vendit, që t’i heqin kryetarët aktualë, duket se do t’i […]

Continue Reading

Testohet në Holandë transporti i së ardhmes, mund të fillojë një epokë të re të transportit të pasagjerëve dhe mallrave

Një tubacion i çeliktë prej 420 metrash është shtrirë përgjatë hekurudhës ekzistuese në Holandën veriore. Projekti mund të fillojë një epokë të re të transportit të pasagjerëve dhe mallrave. Tubacioni është në epiqendër të punës së Qendrës Evropiane ‘Hyperloop’ që do të shërbejë si pistë për provat e kompanive prodhuese të teknologjive të reja të […]

Continue Reading

“Do shkaktojë dëm të pariparueshëm”, vjen reagimi i fortë i Rusisë pas miratimit të ndihmës ndaj Ukrainës: Më shumë ukrainas do vdesin!

Zëdhënësi zyrtar i Kremlinit ka reaguar pas votimit të sotëm ku SHBA miratoi ndihmën ushtarake për Ukrainën, me vlerë mbi 60 miliardë dollarë. Dmitry Peskov thotë se ndihma ushtarake “do të shkatërrojë më tej Ukrainën, duke bërë që më shumë ukrainas të vdesin për fajin e regjimit të Kievit”. Përveç financimit për Ukrainën, Dhoma e […]

Continue Reading