Sport

Real Madridi kundër Mançester Sitit në çerekfinalen e Ligës së kampionëve

Dy nga favoritët më të mëdhenj në Ligën e kampionëve – fituesi aktual i trofeut Mançester Siti dhe klubi më i trofeshëm i turneut, Real Madrid do të takohen në çerekfinale. Kjo është vendosur në shortin e sotëm të hedhur në Nion.

Atletico Madrid eliminon Interin nga Champions League, Oblak prish magjinë e super sezonit të zikaltërve

Sot është zhvilluar ndeshja më emocionuese e këtij sezoni në Champions League, aq sa mund të thuhet se një prej finaleve është zhvilluar para kohe. Atletico Madrid ka arritur që të eliminojë Interin nga ruleta ruse. Goli i parë i takimit u realizua nga Di Marco në të 35. Kur pritej që Interi ta kishte […]

Teknologji

Franca ndalon shitjet e iPhone 12 prej nivelit të lartë të radiacionit të emetuar (fotot)

Franca ka ndaluar shitjet e celularit të kompanisë Apple, iPhone 12 prej emetimit të lartë të radiacionit elektromagnetik te përdoruesit. Agjencia franceze e monitorimit të radio-frekuencave i ka kërkuar gjithashtu gjigantit të teknologjisë të riparojë celularët ekzistues të përdoruesve. Grupi shtetëror ANFR ka këshilluar Apple se nëse nuk mund të riparojë problemin serioz me anë […]

Apple përshtatet me ligjin e ri të BE, iPhone i ri ndryshon karikuesin

Në eventin e Apple më 12 Shtator, modeli i ri i iPhone që do të prezantohet do të ketë  një portë karikimi USB-C. Ndryshe nga kundërshtarët, kompania përdor fishën Lightning dhe ka një portë karikimi të posaçme për pajisjet e saj. Ligji i ri i Bashkimit Europian parashikon që kompanitë teknologjike të unifikojnë karikuesit, një […]

Eksperti britanik jep alarmin: Pas dy vitesh AI do të jetë në gjendje të ‘vrasë’ njerëz

Një tjetër paralajmërim i ri del në dritë rreth inteligjencës artificiale. Sipas këshilltarit të Rishi Sunak, Matt Clifford, sistemet do të jenë mjaft të fuqishme për të “vrarë shumë njerëz” në vetëm dy vjet. Duke folur për TalkTV, një kanal britanik, Clifford tha se politikëbërësit duhet të jenë të përgatitur për kërcënimet që variojnë nga […]