Shumë të rinj “rrezikojnë” të drejtën e votës

450 të rinj të cilët do të mbushin 18 vjet deri në ditën e zgjedhjeve presidenciale, përkatësisht më 24 prill nuk kanë asnjë dokument identifikimi me qëllim që të mund të shfrytëzojnë të drejtën e votës për herë të parë. Ndërkohë mbi 80 të rinj nga gjithsej 101 në terrorin e Shkupit kanë arritur të […]

Continue Reading

Analiza e The Times/ Pse ISIS do të sulmonte Moskën? Çfarë tregojnë të shtënat e koncertit për pushtetin e Putinit

Sulmi tronditës terrorist në ambientet e muzikës Crocus City Hall jashtë Moskës, i cili tashmë ka marrë më shumë se 130 jetë, duket si makthi më i keq i Kremlinit: një sulm xhihadist me origjinë nga Azia Qendrore në kohën kur Rusia është fokusuar në Ukrainë. Meqë Vladimir Putin ka vënë në rrezik legjitimitetin e […]

Continue Reading

Vazhdon konferenca dyditore vjetore “Vit i mundësive evropiane”

Vazhdon konferenca dyditore vjetore “Vit i mundësive evropiane” në organizim të Qeverisë. Do të mbahen tre panel sesione, ku do të bisedohet dhe do të bëhet analizë për politikat dhe masat qeveritare në vitin 2023, me fokus në eurointegrimet si proces kyç për vitin 2024. Siç informoi pres shërbimi i Qeverisë, paneli i parë për […]

Continue Reading

Deri të dielën në mesnatë (28 janar) vendi duhet të ketë qeverinë e tretë kalimtare të cilën do ta kryesojë Talat Xhaferi.

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, sot do të mbajë ad hok kooridnim, në të cilën, siç informuan nga Kuvendi, do të vërtetohen datat e sakta të seancave për dorëheqjet dhe për zgjedhjen e Qeverisë teknike. Pastaj Xhaferi, do të ketë takim joformal me përfaqësues të mediave, në të cilën siç është paralajmëruar, do të bisedohet […]

Continue Reading

Sa djathtas po zhvendoset Europa

Gjermania, Franca, Holanda: partitë e ekstremit të djathtë dhe populiste të djathta sivjet kanë mundur ta rrisin ndjeshëm influencën e tyre politike. Çfarë do të thotë kjo për strategjitë mbrojtëse të partive të qendrës? Nga Andreas Noll, DW Pak orë përpara se presidenti francez të mërkurën (19.12.2023) në mbrëmje të komunikonte në televizion ashpërsimin e […]

Continue Reading

Kushtetuesja stopon grafën etnike në certifikata!

Gjykata Kushtetuese e ka ndaluar përkohësisht dispozitën që në certifikatat e lindjes, martesës dhe vdekjes të shkruhet edhe përkatësia etnike. Kjo do të mbetet në fuqi deri sa Gjykata të sjellë një vendim përfundimtar për këtë çështje që para Kushtetueses e ka ngritur partia “Levica”, shkruan TV21. Zëdhënësja e Gjykatës, Hristina Bellovksa, duke folur para […]

Continue Reading

Ish-ambasadori amerikan në Izrael: Netanyahu është rrezik i qartë për vetë Izraelin

Ish-ambasadori i SHBA-së në Izrael, Martin Indyk, e ka cilësuar kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, si “rrezik të qartë dhe të pranishëm” për vendin, duke i bërë thirrje të japë dorëheqje nga pozita “para se t’i bëjë më shumë dëm Izraelit”. Deklarata e tij vjen pas raportit të New York Times, sipas të cilit Netanyahu ishte […]

Continue Reading

Shteti i së drejtës më i komprimituari në Maqedoni, politika dhe autoritetet gjyqësore fajtorë kryesorë

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq përgjegjësinë për mossuksesin e reformave gjyqësore e vendosi në bllokadën të cilën e bën opozita, por vlerëson se fajin e kanë edhe autoritetet gjyqësore. Në përgjigjen e pyetjes së gazetarëve pas konferencës për media me euroambasadorin Dejvid Gir, zëvendëskryeministri Mariçiq tha se fajtori kryesor mund të gjendet në atë […]

Continue Reading

Ambasadori amerikan në Prishtinë: Drafti i statutit të Asociacionit, në përputhje me kushtetueshmërinë e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier thotë se drafti i statutit të Asociacionit të Komumave me shumicë serbe është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe nuk do bëhen ndryshime në këtë të fundit. “Statuti që u prezantua nga BE dhe SHBA konsiderohet që është përgatitur në mënyrë që zë jetë në […]

Continue Reading