Ngjarrjet në Veri – fundi i një diktati kriminal me tutorë Vuciqin, a po frymojnë më lirshëm edhe qytetarët serb?

Ngjarrjet në Veri – fundi i një diktati kriminal me tutorë Vuciqin, a po frymojnë më lirshëm edhe qytetarët serb? Shkruan: Ramadan Idrizi Situata e rënduar ne Kosovë nuk vjen nga Institucionet e Kosoves dhe Pupolli i saj, por nga politika hegjemoniste sllave e perkrahur nga Beogradi dhe Moska. U bënë 20 e ca vite […]

Continue Reading

SHqiptarët e duan Kurtin e pakorruptuar, maqedonasit, Vuçiqin e korruptuar!

Vetëm antidemokratët, shovinistët dhe albanofobët mund të kundërshtojnë vendosjen e emrit të rrugës Adem Demaçi në Shkup, të luftëtarit të paepur për lirinë e mendimit dhe mbrojtës të lirive dhe të drejtave të njeriut, që u nderua edhe me  Çmimin Saharov nga Parlamenti Evropian. Çuditërisht shteti që veten e quan demokratik është kundër emërimit të […]

Continue Reading

NËN ROBËRINË E PARAGJYKIMEVE…

Salajdin SALIHU  NËN ROBËRINË E PARAGJYKIMEVE… Ka politikanë, gazetarë dhe analistë që nuk munden dhe nuk duan të çlirohen nga paragjykimet dhe stereotipat për shqiptarët. Disa i shprehin haptas dhe me ndjenjë kënaqësie fyerjet në bazë kombëtare. I shumëfishojnë ndër vite stereotipat për shqiptarin si  “i korruptuar”, “i pa qytetëruar”, “manipulues”, “uzurpator”. Shpesh e përsëritin […]

Continue Reading

BUDALLAKIA KA NJË EMËR…

More, pse të mos angazhohet politika shqiptare, integjenca shqiptare, populli shqiptar në përgjithësi – në heqjen qafe të kësaj nofkeje “famoze”, që shteti ku jetojmë edhe Ne shqiptarët, që të gjitha çështjet identitare në vend, të mbajnë vulën identitare maqedone, si: Bullgaria insiston që të mos përdoret mbiemri identitar: maqedonas,(e), ndërsa politik(uajt) “tanë” , hanë […]

Continue Reading

NË EMËR TË INTEGRIMEVE…

Salajdin SALIHU NË EMËR TË INTEGRIMEVE… Elitave politike në rajon nuk u është bërë vonë për integrimin e vendeve të tyre në Bashkimin Europian. Politikanët ligjërojnë për “integrimet europiane” që t’i ruajnë privilegjet e tyre. Praktikisht ata vepruan dhe veprojnë në kundërshtim me vlerat dhe parimet e BE-së. Politikanët e korruptuar, që janë “më të […]

Continue Reading

Integrimit në NATO dhe BE është çështje e sigurisë rajonale, përballë planeve ogurzeza ruse

Në kontekst të ngjarjeve të trazuara rajonale Mersel Merseli Kjo eshte nje qasje goxha serioze rajonale e koordinuar mire mes ShBA dhe BE në kohen e nje krize serioze boterore lidhur me agresionin rus ne Ukraine. Andaj, pa dileme se ketu ceshtja e integrimit ne NATO dhe BE tani trajtohet si çështje e sigurisë rajonale […]

Continue Reading

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy e bëjnë këtë në mënyra të ndryshme, por qëllimi i tyre është i njëjtë. Shkruan Ljubisha NIKOLOVSKI Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen […]

Continue Reading