Ahmeti: Veprimtarinë e filluam për ta bërë Shqipëri, por politikat ndryshuan

Ali Ahmeti nga fshati Sopot, në Kompleksin Memorial të këtij fshati, tha se kur e kanë filluar veprimtarinë e tyre, qëllimi ka qenë për ta bërë Shqipëri, por politikat më pas ndryshuan. Ai tha se falë pragmatizmit që ata zgjodhën sot gjuha shqipe dhe flamuri shqiptar janë zyrtarë dhe të paprekshëm në këtë shtet. “Kur […]

Continue Reading

Hill: Duhet të zbulojmë çfarë ndodhi në Banjskë, çfarë bënte Radoiçiq atje?

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka folur në lidhje me sulmin e terrorist të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit, duke kërkuar nga Beogradi një hetim serioz. Hill u shpreh se lajm i mirë është fakti se aktualisht, në pjesën më të madhe të saj situata është e shtensionuar. “Numri i trupave[në veri] ishte […]

Continue Reading

Lajçak për agresionin e 24 shtatorit: Ka ndryshuar shumë gjëra – duhet dialog

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se agresioni që ndodhi më 24 shtator në Banjskë të Zveçanit, ka ndryshuar shumë gjëra. Lajçak theksoi se dialogu është e vetmja zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë, ose sipas tij, do të ketë dhunë. “Çka ndodhi më 24 shtator është e tmerrshme, ka […]

Continue Reading

Ministrja e Jashtme e Kosovës: Nëse ndërkombëtarët nuk sanksionojnë Serbinë, i shohim të pamundura negociatat

Ministrja e Jashtme e Kosovës Donika Gërvalla, nga Tirana ka deklaruar se vijimësia e dialogut me Serbinë është e vështirë nëse shteti serb nuk sanksionohet nga ndërkombëtarët. Duke folur për gazetarët pas ministerialit të ministrave të Jashtëm të Procesit të Berlinit në Tiranë, tha se Kosova e ka të vështirë të ulet në tryezën e […]

Continue Reading

Ish-shefi i KFOR: Zgjidhja politike sjell paqen në rajon

Komandanti i KFOR-it vlerëson se vetëm një zgjidhje politike mund të sjellë paqe në rajon. Në konferencën lamtumirëse për media Ristuccia i ka përmendur incidentet e muajve të fundit, kryesisht në veri të Kosovës, dhe ka vlerësuar se të gjitha tregojnë që situata mbetet e paqëndrueshme dhe mund të tensionohet shpejt. “Situata tani në Kosovë […]

Continue Reading

Vdes njëri nga dëshmitarët, Haga lejon familjen të dëshmojë kundër Thaçit dhe të tjerëve

Në Hagë po vazhdon gjykim ndaj ish-presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, dhe të tjerëve. Më 4 tetor, trupi gjykues e ka miratuar kërkesën për të lejuar tre anëtarë të ngushtë të familjes të njërës prej viktimave, e cila ka ndërruar jetë së fundmi, të marrin pjesë si viktima pjesëmarrëse në proces gjyqësor. Sipas njoftimit të […]

Continue Reading

Osmani në Granada me liderët evropianë, pas pak deklarohet për media

Presidentja Vjosa Osmani tashmë ka shkuar në Granada të Spanjës për të marrë pjesë në samitin e Komunitetit Politik Evropian, ajo do të jetë në samit rreth orës 12:00, ku do të deklarohet për media në hyrje. Ndërkaq, në ora 17:00 do të mbajë konferencë për të gjitha mediat. E para e shtetit të Kosovës pas […]

Continue Reading

Serbia liron Radojiçiqin, ia ndalon ardhjen në Kosovë

Terroristi Milan Radojiçiq është liruar nga paraburgimi.Gjykata e Lartë në Beograd, ka refuzuar propozimin Prokurorisë së Lartë Publike për të caktuar masën e paraburgimit. Ndaj Radojiçiqit është caktuar masa e ndalimit për t’u larguar nga Serbia pa miratimin e gjykatës dhe i është ndaluar të shkojë në Kosovë, shkruan Danas. Po ashtu, atij i është […]

Continue Reading

Procesi Bërdo-Brioni, Osmani: Kosova ka rol aktiv në formësimin e së ardhmes së rajonit

Osmani ka falënderuar presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe presidentët e Sllovenisë, Natasha Pirc-Musar dhe të Kroacisë, Zoran Millanoviq, për mirëseardhjen e tyre, transmeton Telegrafi. Presidentja ka shtuar më tej se Kosova ka rol aktiv në formësimin e së ardhmes së rajonit. “Falënderoj Presidentët Pendarovski, Musar dhe Milanoviq për mirëseardhjen e tyre në […]

Continue Reading

PDK: Po angazhohemi për rrëzimin e Qeverisë Kurti

Kështu u shpreh për media, shefi i Grupit Parlamentar të kësaj partie, Abelard Tahiri pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit. Ai deklaroi se kryeministri Albin Kurti nuk ka qenë transparent sa i përket dialogut me Serbinë. “Kurti në këtë proces e karakterizon një mostransparencë. Kosova vazhdoi rrugëtimin e saj të izoluar fatkeqësisht dhe ne e […]

Continue Reading