MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike u miratua nga Qeveria e RMV-së

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të optimizohen shpenzimet dhe do të bëhen kursime nga shfrytëzuesit buxhetorë, ndërmarrjet publike, shoqëritë tregtare në pronësi shtetërore, si dhe vetëqeverisjet lokale dhe ndërmarrjet publike lokale. Plani i qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, i përgatitur […]

Continue Reading

“Dy herë nga 30% ulje”/Ministri Aliu tregon se kur do të hiqet roamingu në vendet e BE-së për qytetarët e Maqedonisë

Tashmë nga 1 tetori i këtij viti, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë 30 për qind më lirë roaming gjatë udhëtimeve të tyre në vendet e Bashkimit Evropian, shkruan TV21. Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu thotë se vijon 30% ulje edhe në vitin 2026, ndërsa nga viti 2028, ministri thotë […]

Continue Reading

Shijoni edhe sot rrezet e diellit, ja çfarë moti e pret Maqedoninë e Veriut ditëve në vijim

Mëngjesi i freskët, ndërsa gjatë ditës moti do të jetë me diell dhe vranësira të vogla lokale kryesisht në rajonet malore. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi i ndryshueshëm. Temperatura minimale do të lëviz në interval prej 3 deri 14, ndërsa ajo maksimale do të lëvizë prej 25 deri 30 gradë Celsius. Në […]

Continue Reading

NEPTUN me fushatë humanitare për SOS Fshatin e Fëmijëve “Rretho llogari”

Dy vite më parë, Neptun Maqedonia së bashku me punonjësit e tij vendosi të ndikojë në komunitet në fushën e mbështetjes së kategorive të cenueshme – fëmijëve pa përkujdesje prindërore, duke mbështetur punën e SOS Fshatit të Fëmijëve. “Gjatë kësaj periudhe kemi realizuar shumë aktivitete, u lexuam fëmijëve histori online, mbollëm pemë, lyem shtëpitë e […]

Continue Reading

Bilall Kasami thotë nuk do ta përkrahin propozim ligjin për amnisti

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami thotë nuk do ta përkrahin propozim ligjin për amnisti që është dorëzuar në Kuvedn, shkruan TV21. Kasami thotë se si parti janë të interesuar që të ketë Ligj për Amnisti, por jo në formën që është prezantuar në propozim. “Arsyeja se pse sot dhe pse tani po futet me […]

Continue Reading

Mickoski: Evropa të mos lejojë në shekullin 21 interesat ruse sërish të jenë realitet në Ballkan

Bëj thirrje Evropa të mos lejojë që në shekullin 21 interesat ruse në Ballkan sërish të jenë realitet dhe të ndodhë asimilimi i popullit maqedonas. VMRO-DPMNE është e qartë me pozicionet e saja dhe për asnjë çmim nuk ka ndër mend të lëshojë pe dhe nuk do ta pranoj diktatin bullgar. Këtë e theksoi sot […]

Continue Reading

Propozim Ligji për drejtësi për fëmijët deri në fund të tetorit do të dërgohet në procedurë qeveritare

Përpunimi i këtij ligji ishte gjithëpërfshirës, ​​me pjesëmarrjen e të gjitha subjekteve në sistemin e drejtësisë për fëmijë, UNICEF-it dhe organizatave joqeveritare. Grupi punues për përgatitjen e Propozim Ligjit për drejtësi për fëmijët në procesin e konsultimeve me palët e interesuara i kushtoi vëmendje të veçantë rekomandimeve për përmirësimin e kornizës legjislative për drejtësi për […]

Continue Reading

Cfarë ndodhi më djaloshin 17 në spitalin psikiatrik? Avokati i Popullit do të meret me ceshtjen

Institucioni, Avokati I Popullit do të merret më rastin ku 17 vjecari me autizëm për të cilën medimet njoftuan se ka pasur trajtim jo human në spitalin psikiatrik në Demir Hisar. Këtë e paralajmëroi në Tetovë, këshilltarja shtetërore I Avokatit të Popullit Vaska Bajramovska Mustafa. “Dëgjuam për ngjarjen, që njoftuan më shumë medium. Në përputhje […]

Continue Reading

“Java e Fëmijëve”, qeveria premton, kushtet për fëmijët lënë për të dëshiruar

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, së bashku me ministren për Punë dhe Politikë Sociale, Jovanka Trençevska, sot vizituan kopshtin e fëmijëve “Park” që është pjesë e IPKF KQ “13 Nëntori-Shkup”. Në këtë ngjarje mori pjesë edhe kryetari i Komunës Qendër, Goran Gerasimovski. Vizita në kopsht është shenjë e shënimit […]

Continue Reading

Ndërtohet objekt i ri për burgun e Idrizovës

-Qeveria përmes bashkëpunimit me BERZH, ka siguruar 24 milionë euro për ndërtimin objektit të ri në kuadër të burgut të Idrizovës me kapacitet prej 900 vendeve, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski duke shtuar se do të rinovohen edhe kapacitetet aktuale të burgjeve, shkruan TV21. Kovaçevski tha se mbi gjitha vlerëson se Ligji për Amnisti sërish duhet […]

Continue Reading