Votimi pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, Bujar Osmani uron Asamblenë

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka uruar vendimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, që ka votuar pro që Kosova të vazhdoj rrugëtimin edhe më tej drejt anëtarësimit në KiE, shkruan klankosova.tv Përmes një postimi në rrjetin social, X, Osmani shkroi se Maqedonia e njeh aspiratën e Kosovës. […]

Continue Reading

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

Kandidati i VLEN-it për president në Maqedoni të Veriut, Arben Taravari, e ka uruar votimin ‘për’ të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës që Kosova të avancojë edhe më tej drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës. “Gjithmonë me Kosovën tonë! E uroj Kosovën për votimin e opinionit pozitiv për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Rruga […]

Continue Reading

BDI: Zgjrdhja e presidentit në Parlament do të bëhet realitet

Bashkimi Demokrati për Integrim është i bindur se, presidenti i ardhshëm i shtetit do të zgjidhet në Kuvend. Përmes një komunikate për media, nga kjo parti kanë garantuar se kjo gjë do të bëhet realitet, pavarësisht kundërshtimeve të partive maqedonase. Madje, ata kanë akuzuar dy partitë më të mëdha maqedonase se po bashkëpunojnë kundër kësaj […]

Continue Reading

BDI i reagon Mickoski: Karriera e Ahmetit është më shumë se histori, më shumë se Qeveri

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili tha se do ta dërgojë BDI-në dhe kryetarin e sa në pension politik. Nga BDI thonë se “Mickoski e di se në Maqedoninë e Veriut, nuk ka peshore që mund të mat punën, zhvillimin dhe […]

Continue Reading

Osmani: Fronti Europian është një bashkim historik i fuqive politike

Kandidati i Frontit Europian Bujar Osmani nga tubimi në Dibër tha se ky front është një bashkim historik i fuqive politike dhe i synimit europian me qëllim të garantimit të një jete më të mirë dhe më të pasur për të gjithë qytetarët “Jam i privilegjuar që jam i vetmi kandidat shqiptar për president që […]

Continue Reading

Vendimi i Bujar Osmanit për gjenocidin në Srebrenicë, Daçiq: Politikë antiserbe

Lidhur me deklaratën e ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, se vendi do të jetë një nga bashkësponzoruesit e Rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë, ka reaguar ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq. Ai ka thënë se “Ky është cinizmi që ekziston në zonat tona, se është e rëndësishme të bëhet […]

Continue Reading

Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

Ali Ahmeti tha se u është mirënjohës të gjithë atyre që ju bashkuan Frontit Europian. Ahmeti shtoi se Europa dhe Lindja janë në luftë dhe kjo luftë është më qendër në Moskë dhe Kremlin. “Evropa është në luftë, Lindja është në luftë. Ajo luftë që bëhet në Lindje sigurisht që qendrën e ka në Kremlin, […]

Continue Reading

Kasami: Po kaloi Bujar Osmani në rrethin e dytë, VLEN do të kërkojë votë për të!

Në ClicKPlus në TV21 ka vazhduar debati për zgjdhjet presidnciale dhe kandidaturën e dy kandidatëve shqiptarë, Arben Taravari nga VLEN dhe Bujar Osmani nga Fornti Europian. Në pyetjen se a do të kërkonte VLEN vota për Bujar Osmanin në rast se kandidati I tyre Arban Taravarin nuk kalon në rrethin e dytë, Bilall Kasami u […]

Continue Reading

Osmani: Në seancën e Qeverisë do të propozoj tërheqjen nga iniciativa Ballkani i Hapur

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani i cilëson akuzat e opozitës shqiptare për nismën Ballkani i Hapur si përpjekje për të fituar pikë të vogla politike. Njëkohësisht, ai bëri të ditur se në seancën e parë të ardhshme të Qeverisë në të cilën do të jetë temë nisma, do të propozojë daljen nga Ballkani […]

Continue Reading

Izet Mexhiti takim me qytetarë dhe tregtarë nga Çairi

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti dhe njëherësh bartës i Listës për deputetë nga koalicioni VLEN në Njësinë e parë zgjedhore, sot takoi qytetarë dhe tregtarë nga Komuna e Çairit prej ku u diskutua mbi aktivitetet e përditshme të qytetarëve, problematikat të cilat tangojnë dhe mbështetjen e tyre e parezervë ndaj Lëvizjes Demokratike dhe VLEN. […]

Continue Reading