Votimi pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, Bujar Osmani uron Asamblenë

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka uruar vendimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, që ka votuar pro që Kosova të vazhdoj rrugëtimin edhe më tej drejt anëtarësimit në KiE, shkruan klankosova.tv Përmes një postimi në rrjetin social, X, Osmani shkroi se Maqedonia e njeh aspiratën e Kosovës. […]

Continue Reading

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

Kandidati i VLEN-it për president në Maqedoni të Veriut, Arben Taravari, e ka uruar votimin ‘për’ të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës që Kosova të avancojë edhe më tej drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës. “Gjithmonë me Kosovën tonë! E uroj Kosovën për votimin e opinionit pozitiv për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Rruga […]

Continue Reading

Haradinaj: Kosova u vlerësua nga shtetet anëtare të Këshillit të Evropës

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar pas votimit të Asamblesë Parlamentare në favor të Kosovës. Ai ka thënë se përkrahja e sotme në Asamblenë e Këshillit të Evropës, është një hap kolosal në afirmimin ndërkombëtar të pozicionit të Republikës së Kosovës, si dhe një energji dhe momentum i ri për caqet e së ardhmes. […]

Continue Reading

Kryesuesi i seancës në KiE i tërheq vërejtjen deputetes serbe: Respektoni kodin e sjelljes, s’mund t’i çrregulloni procedurat

Kryesuesi i seancës së Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës ku po diskutohet për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, i tërhoqi vërejtje deputetes serbe Biljana Pantiq Pilja, e cila e quajti të pa integritet dhe hipokrite Dora Bakoyannis, përpiluesen e raportit që rekomandon për anëtarësimin e Kosovës. Pasi deputetja serbe foli ashpër, kryesuesi tha […]

Continue Reading

Votimi në Asamble, reagon Kurti: Ditë e madhe për Kosovën! Një hap më afër anëtarësimit të plotë

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO që Kosova të avancojë edhe më tej drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës. Pas kësaj ka reaguar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Kryeministri i Kosovës ka thënë se kjo është një ditë e madhe për Kosovën. “Një ditë e madhe për Kosovën, vota në favor të aplikimit tonë për t’u […]

Continue Reading

Osmani: Zëri i europianëve u dëgjua, faleminderit të gjithëve që mbështesni vazhdimisht popullin tonë

Presidentja Vjosa Osmani i ka falënderuar të gjithë deputetët e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës të cilët votuan për avancimin e vendit drejt anëtarësimit në këtë organizatë të rëndësishme ndërkombëtare. Osmani shkroi në rrjetin social “X” se “zëri i europianëve është dëgjuar!”. “Faleminderit të gjithëve deputetëve të Asamblesë Parlamentare të KiE që votuan pro […]

Continue Reading

Konjufca: Kosova mori një konfirmim nga KiE, nga miqtë e aleatët tanë se institucionet tona janë demokratike

Kryetari i Parlamentit, Glauk Konjufca, ka reaguar pasi Aslambleja Parlamentare e Këshilit të Evropës votoi në favor të Kosovës, për anëtarësim në këtë organizatë. Konjufca, mes tjerash theksoi se dita e sotshme shënoi me sukses fazën e dytë drejt Këshillit të Evropës. “Sot jemi vetëm një hap larg anëtarësimit të plotë në Këshillin e Evropës”, […]

Continue Reading

Asambleja Parlamentare voton pro anëtarësim të Kosovës

Deputetët në Asamblenë Parlamentare kanë votuar në favor të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Nga 171 deputetët e pranishëm, 131 votuan pro, 29 kundër dhe 11 abstenuan. 19:11 – Debati në AP për Kosovën në KiE: Shumica e deputetëve pro Deri më tani, një shumicë e deputetëve që kanë diskutuar në seancën ku […]

Continue Reading

Vendimi i Asamblesë, reagon kryeministri Rama: Kosova, gur i pamohueshëm dhe i pazëvendësueshëm i Këshillit të Europës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vendimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për t’i hapur rrugë anëtarësimit të Kosovës. Rama shkruan se në maj, duhet që të vuloset ky anëtarësim pa të cilin “mozaikut europian të Këshillit të Europës i mungon një gur i pamohueshëm dhe i pazëvendësueshëm”. Reagimi i plotë: NJË HAP […]

Continue Reading

HISTORIKE! Asambleja i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, 171 deputetë votuan pro

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO me shumicë votash që Kosova të avancojë edhe më tej drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës. Pro votuan 171 deputetë, ndërsa kundër ishin 29, 11 abstenuan. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amendamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës, Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci në Këshillin […]

Continue Reading