Nga Ukraina dhe Gaza te Ballkani Perëndimor, Blinken-Borrell: Rusia, agresive. Duhet ndalur sa më parë

Lajme Maqedoni

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony J. Blinken ka pritur Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell ku kanë diskutuar për krizat që kanë prekur botën në ditët e sotme.

Duke folur nga Uashingtoni Blinken theksoi se “do të kemi një mundësi, Josep, sot për të diskutuar mbështetjen tonë të paepur për Ukrainën përballë agresionit rus; kriza në Lindjen e Mesme dhe në Gaza; disa sfida më afër vendit në Ballkanin Perëndimor; dhe gjithashtu, qasja e përbashkët që kemi bashkuar kur bëhet fjalë për marrëdhëniet me Kinën”.

Blinken shpjegoi se këto çështje do të jenë në qendër të punës së Shteteve të Bashkuara dhe BE-së “dhe është shumë mirë që ju keni këtu për të vazhduar atë punë”.

Nga ana e tij, Borrell vuri në dukje bota është përballë një Rusie që nuk ka ndërmend të ndalet.

Jemi përballë një Rusie agresive, e cila nuk do të ndalet; një Kinë këmbëngulëse, e cila do të bëhet gjithnjë e më e sigurt; pushtimet ushtarake në Sahel – Unë e di që ju keni një delegacion në Niger sot; Bandat kriminale që sfidojnë autoritetet në Haiti – edhe një herë ju keni luajtur një rol të rëndësishëm në këtë pjesë të botës; dhe Amerika Qendrore dhe Jugore në telashe të mëdha”, u shpreh Borrell.

Ai nënvizoi më tej se Ukraina mbetet shqetësimi kryesor dhe sipas Borrellit, Rusia duhet ndalur në agresionin e saj.

Ukraina është shqetësimi ynë më i madh dhe i menjëhershëm për ne evropianët, dhe për ju gjithashtu, për sigurinë tonë të përbashkët. Dhe agresori rus nuk do të ndalet. Duhet ta ndalojmë. Ju jeni duke bërë shumë; ne po bëjmë shumë. Të dyja, mendoj, ne mund të bëjmë akoma më shumë – për të mbështetur ukrainasit në këtë kohë shumë sfiduese”, tha Borrell.

Sa i përket Gazës, Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell theksoi se mbijetesa e popullsisë në Gaza është në rrezik. Borrell e bëri këtë deklaratë pasi u takua me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken në Departamentin e Shtetit.

“Ne duhet të veprojmë. Vetë mbijetesa e popullsisë në Gaza është në rrezik sot”, tha Borrell.

Borrell falënderoi Blinkenin për përpjekjet e tij për ndihmën humanitare në Gaza, por gjithashtu bëri presion që rrugët për në Gaza nga toka duhet të hapen, thuhet në njoftimin e Departamentit Amerikan të Shtetit. 

Ne duhet të pastrojmë lidhjen humanitare përmes detit, me ajër, kjo është mirë. Kjo nuk mjafton. Ju nuk mund të zëvendësoni qindra kamionë duke dërguar parashuta. Gjëja më e rëndësishme është hapja e kufijve nga toka. Dhe vazhdoni të punoni, ose filloni të punoni për një zgjidhje me dy shtete që ne të dy – SHBA dhe BE – e mbështesin. Mënyra e vetme për paqe të qëndrueshme”, tha Borrell.

Ndërkaq SHBA po ecën përpara me një plan për të krijuar një rrugë të përkohshme në brigjet e Gazës për dërgimin e ndihmave, por Pentagoni tha se do të duhen rreth 60 ditë që ajo të përfundojë dhe të funksionojë.

Ndërkaq SHBA po ecën përpara me një plan për të krijuar një rrugë të përkohshme në brigjet e Gazës për dërgimin e ndihmave, por Pentagoni tha se do të duhen rreth 60 ditë që ajo të përfundojë dhe të funksionojë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *