‘Ata donin të na poshtëronin’: Gratë palestineze akuzojnë ushtarët izraelitë

Bota Lajme

Nabela mendonte se shkolla e Kombeve të Bashkuara në qytetin e Gazës ishte një strehë e sigurt. Më pas mbërriti ushtria izraelite.

Ushtarët hynë në vend, duke urdhëruar burrat të zhvishen dhe duke i çuar gratë në një xhami për kontroll, tha ajo. Kështu filluan gjashtë javë në paraburgim izraelit që gruaja palestineze thotë se përfshinte rrahje të përsëritura dhe marrje në pyetje.

“Ushtarët ishin shumë të ashpër, na rrahën dhe bërtisnin në hebraisht”, tha 39-vjeçarja nga qyteti i Gazës, e cila foli me kusht që mbiemri i saj të mos përdorej nga frika e arrestimit. “Nëse ngrinim kokën ose shqiptonim ndonjë fjalë, na qëllonin në kokë.”

Një grua e ndaluar nga Gaza, e cila gjithashtu foli në kushte anonimiteti, i tha agjencisë së lajmeve AP se para se të transferohej në burgun Damon të Izraelit, forcat izraelite e urdhëruan atë të puthte një flamur izraelit. Kur ajo refuzoi, një ushtar e kapi nga flokët, duke ia përplasur fytyrën në mur, tha ajo.

Një grua tjetër, emri i së cilës ishte redaktuar, tha se ishte urinuar nga rojet në burgun Ketziot në Izraelin jugor. Ajo dëshmoi gjithashtu kontrolle të zhveshura ku rojet i detyruan të arrestuarit lakuriq të qëndronin pranë njëri-tjetrit dhe të fusnin pajisje kërkimi në të pasmet e tyre.

Nuk dihet se sa gra apo të mitur janë arrestuar nga forcat izraelite, edhe pse të arrestuarit meshkuj kanë treguar gjithashtu për abuzim fizik të gjerë.

Grupet e të drejtave thonë se Izraeli është duke “i zhdukur” palestinezët – duke i arrestuar ata pa akuza ose gjyq dhe duke mos i treguar familjes ose avokatëve se ku mbahen.

Shërbimi i burgjeve të Izraelit thotë se të gjitha “të drejtat themelore të kërkuara zbatohen plotësisht nga roje burgu të trajnuar në mënyrë profesionale”.

Ushtria tha se i detyron të burgosurit të zhvishen për të kërkuar eksplozivë, duke i çuar të arrestuarit në Izrael përpara se t’i kthejë përsëri në Gaza, nëse ata konsiderohen të pafajshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *