Ukraina lëshon dy raketa mbi trupat ruse në stërvitje, dhjetëra të vrarë dhe kaos

Bota Lajme

Të paktën 60 trupa ruse janë vrarë pasi një zonë stërvitore në lindjen e okupuar të Ukrainës u godit nga dy raketa, thonë raportet.

Burime në dijeni të situatës i thanë BBC-së se trupat ishin mbledhur në atë vend në rajonin e Donetsk për të pritur një komandant të lartë.

Pamjet e incidentit duket se tregojnë një numër të madh të të vdekurve. Një zyrtar rus konfirmoi se pati sulm, por i përshkroi raportet si “shumë të ekzagjeruara”.

Sulmi thuhet se ndodhi disa orë përpara se Presidenti rus Vladimir Putin të takohej me Ministrin e tij të Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Në takim, ministri Shoigu pretendoi suksese nga rusët në disa zona të vijës së frontit dhe foli për kapjen e fundit të qytetit të Avdiivka, por nuk përmendi incidentin në rajonin e Donetsk.

Raportet thonë se anëtarët e brigadës së 36-të të pushkëve të motorizuara, me bazë normalisht në rajonin Transbaikal të Siberisë, po prisnin mbërritjen e gjeneralmajor Oleg Moiseyev, komandant i Ushtrisë së 29-të të rajonit ushtarak lindor, në një zonë stërvitore pranë fshatit Trudovske.

Një ushtar që i mbijetoi incidentit tha gjatë një regjistrimi me video të pasojave se komandantët e brigadës i kishin bërë të qëndronin në një fushë të hapur.

Ata thuhet se u goditën nga dy raketa të lëshuara nga sistemi i lëshimit HIMARS i prodhuar në SHBA.

Kjo dhe video dhe foto të tjera tregojnë dhjetëra ushtarë të shtrirë me sa duket të vdekur në një fushë. Vlerësimet, përfshirë ata që mbijetuan, sugjerojnë se të paktën 60 kanë vdekur.

BBC po punon për të verifikuar pamjet.

Guvernatori i Transbaikal Alexander Osipov e konfirmoi indirekt  sulmin në kanalin e tij Telegram, por tha se raportet në lidhje me të ishin “të pasakta dhe jashtëzakonisht të ekzagjeruara”.

Pa dhënë shifrat e viktimave, ai tha se familjet e të gjithë ushtarëve të përfshirë do t’u jepeshin informacione të plota dhe të sakta. “Askush nuk do të mbetet pa ndihmë apo mbështetje,” shtoi ai.

Nga autoritetet ukrainase nuk ka pasur ende asnjë fjalë për sulmin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *