“Nuk u ndje mirë…”/ Shërbimi i burgut zbardh detaje: Si ndërroi jetë në qeli kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny

Bota Lajme

Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny u shua në moshën 47-vjeçare në burg, duke i dhënë fund një lufte shumëvjeçare kundër korrupsionit dhe Kremlinit.

Sipas medieve të huaja, shërbimi i burgut në lagjen Yamalo-Nenets, ku Navalny vuante dënimin njoftoi se ai ‘ndihej keq’ dhe ‘humbi vetëdijen’ pas një shëtitje të premten. Një një ekip mjekësor urgjent ishte thirrur menjëherë dhe u përpoq ta ringjallte atë, por pa sukses.

“Më 16 shkurt 2024, në koloninë penale nr. 3, i dënuari AA Navalny nuk u ndje mirë pas një shëtitje, pothuajse menjëherë humbi vetëdijen.

Avokati i Navalny, Leonid Solovyov, tha për mediat ruse se nuk do të komentonte ende rastin.

Vdekja e Navalnyt e lë opozitën ruse, të bllokuar nga vitet e ngacmimeve dhe ndjekjeve penale, pa një figurë të qartë. Të gjithë kritikët e profilit të lartë të Putinit tani janë ose të vdekur, të burgosur ose në mërgim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *