Eliminimi i kritikut të Kremlinit, kronikë e një vrasje të paralajmëruar! Mesazhi i frikshëm i Putinit: Nuk do të dalë gjallë nga burgu…

Bota Lajme

Navalny u bë i njohur si kritiku më i hapur i Kremlinit të Rusisë, pasi drejtoi një seri hetimesh kundër korrupsionit ndaj anëtarëve kryesorë të elitës ruse.

Ekspozimi i tij në vitin 2017 i stilit të jetesës luksoze të Dmitry Medvedev, një ish-president dhe kryeministër, çoi në protesta masive. Dhe një hetim mbi një “pallat sekret” luksoz në bregun e Detit të Zi të Rusisë, që supozohet se është në pronësi të Putinit, rezultoi në një valë indinjate në të gjithë Rusinë në vitin 2021.

Navalny u përpoq të kandidonte kundër Putinit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018, por u ndalua të hynte në garë për shkak të një dënimi të vitit 2014 për përvetësim, të cilin ai e mohoi kategorikisht si të sajuar për ta mbajtur atë jashtë politikës. Zyrtarët rusë theksuan se nuk i referoheshin Navalny me emër për të shmangur ngritjen e profilit të tij në publik.

Megjithatë, Navalny vendosi të kthehej në Rusi në fillim të vitit 2021. Ai u dënua me 2 vjet e gjysmë burg për shkelje të lirimit me kusht të lidhur me atë dënim. Vendimi erdhi disa ditë pasi më shumë se 5,000 njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë në mitingjet në mbështetje të Navalny. Aleatët e tij gjithashtu janë persekutuar dhe fondi i tij kundër korrupsionit u shpall një organizatë ekstremiste disa muaj pas dënimit të tij, duke e detyruar shumicën e stafit drejtues të iknin jashtë vendit.

Navalny u gjykua me akuza të reja për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës dhe u dënua me nëntë vjet të tjera burg. Më pas, në gusht, ai u dënua me 19 vjet të tjera në një koloni penale të sigurisë maksimale me akuza për ekstremizëm, në atë që aleatët e tij dhe komuniteti ndërkombëtar e quajtën një fushatë të Kremlinit për ta mbajtur atë të burgosur përgjithmonë. Navalny i mohoi të gjitha akuzat kundër tij, duke i konsideruar ato si të motivuara politikisht.

Mbështetësit e tij në mënyrë të përsëritur ngritën shqetësime për trajtimin e tij në paraburgim, duke përfshirë aksesin në kujdesin e duhur mjekësor dhe izolimin e shpeshtë në një qeli të vogël ndëshkimi. Në një intervistë me NBC News në vitin 2021, Putin tha se nuk mund të garantonte se Navalny do të dilte i gjallë nga burgu. Por edhe në burg, Navalny vazhdoi të sfidonte Putinin.

Me vdekjen e tij sot, opozita ruse mbetet e përçarë e bllokuar nga vitet e ngacmimeve dhe ndjekjeve penale, pa një figurë të qartë udhëheqëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *