Raketat ruse i afrohen kufirit të NATO-s, Polonia mobilizon forcat ajrore pas sulmit ndaj Ukrainës

Bota Lajme

Mediat britanike kanë raportuar pas nisjes së ofensivës ruse në Ukrainë sot se Polonia ka nisur mobilizimin duke përgatitur të paktën tre avionë luftarakë F-16.

Gjatë sulmi që preku Ukrainën në orët e para të mëngjesit raketat ruse u afruan me kufirin polak para se të godisnin objektivat në tokën ukrainase.
Ndër objektivat rusë u raportua të ishte një fabrikë ukrainase e dronëve në Mykolaiv dhe breshëri sulmesh u raportuan edhe në Kiev dhe Kharkiv .

Ndërsa ndërtesat digjeshin në Ukrainë, kërcënimi i thellë i një lufte më të gjerë që përfshin NATO-n u theksua nga alarmi polak sot herët pasi raketat ruse u duk se po shkonin drejt Polonisë.

Një sulm ndaj një vendi të NATO-s mund të sjellë aktivizimin e nenit 5 të aleancës ushtarake, i cili thotë se nëse një aleat i NATO-s është viktimë e një sulmi të armatosur, anëtarët e tjerë të Aleancës do ta konsiderojnë këtë një akt agresioni kundër të gjithë anëtarëve.

Polonia u godit nga një raketë në nëntor 2022, pranë kufirit me Ukrainën, duke vrarë dy persona. Raportet fillestare sugjeruan se ishte një raketë ruse, duke ngjallur frikën se mund të nxiste një konflikt më të gjerë, por më vonë u raportua nga Polonia dhe Shtetet e Bashkuara se raketa ka të ngjarë të ishte një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase e gjuajtur gabimisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *