Biden del kundër Izraelit? Veto projektligjit të ndihmave për shtetin hebre

Bota Lajme

Me lëvizjen e fundit, administrata Biden shfaqi një qëndrim befasues me pohimin se presidenti amerikan do t’i vendosë veton një propozimi për ndihmë për Izraelin, por jo për Ukrainën.

Projektligji i veçantë i mbështetur nga republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve parashikon ndihma për shtetin hebre të përfshirë prej disa muajsh në një konflikt të ashpër më Hamasin në Gaza, e se fundi, edhe me milicitë e mbështetura nga Irani në rajon. Legjislacioni më i gjerë në vetvete ofron ndihma si për Izraelin, ashtu edhe për Ukrainën e garanton fonde të reja për sigurinë kufitare. Demokratët duan ndërkohë të vendosnin kushtet e tyre.

“Administrata inkurajon me forcë të dyja dhomat e Kongresit që ta refuzojnë këtë manovër politike dhe të dërgojnë me shpejtësi për nënshkrim Ligjin për Buxhetin Shtesë për Emergjenca të Sigurisë Kombëtare”, thuhet në deklaratën e Zyrës për Menaxhimin dhe Buxhetin. Zyrtarët e administratës së presidentit demokrat po punojnë prej muajsh me ligjvënësit e të dy krahëve në Senat për paketën e bërë publike të dielën, e cila, ashtu siç insistonin prej disa kohësh republikanët, i lidh ndihmat urgjente prej miliarda dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe partnerët e SHBA-së në rajonin Indo-Paqësor, me ndryshime të politikës së emigracionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *