Time Out zbulon qytetet më të bukura në botë për vitin 2024

Bota Lajme

Është qyteti që është personazhi kryesor në të gjitha shfaqjet dhe filmat tuaj të preferuar televiziv, frymëzimi që qëndron pas këngëve dhe artit të panumërt – dhe një nga destinacionet e famshme në botë.

Ndoshta nuk është çudi që kompania mediatike Time Out e ka emëruar qytetin e Nju Jorkut si qytetin më të bukur për vitin 2024.
Time Out anketoi rreth 20,000 banorë të qyteteve anembanë botës, së bashku me rrjetin e saj të shkrimtarëve dhe redaktorëve globalë, për të përpiluar përmbledhjen e fundit të qyteteve më të bukura në botë.

Faktorët që janë marrë parasysh janë, arkitektura, ushqimi dhe ngjarjet kulturore.

Qëllimi, thotë Time Out, është të ofrojë “frymëzimin për udhëtime”, por edhe një “fotografi globale të jetesës në qytet”.

Numri i muzeve të qytetit të Nju Jorkut dhe lulëzimi i teatrit u kontrolluan nga Time Out si arsyet pse qyteti amerikan zuri vendin e parë. Reputacioni global i NYC luajti gjithashtu një rol – qyteti u rendit si vendi ku turistët do të donin më shumë të zhvendoseshin.

Një qytet i kontrasteve

Në vendin e dytë në listën e Time Out është Cape Town, Afrika e Jugut, një qytet i renditur, sipas Time Out, nga “çdo i anketuar i vetëm në sondazh” si “i bukur”, pa dyshim falë kombinimit të tij mahnitës të detit, peizazhit të qytetit dhe mjediseve malore spektakolare.

Time Out theksoi në mënyrë specifike ofertat kulturore të Cape Town – nga mbrëmjet muzeale të natës vonë gjatë muajve të verës te teatri dhe ofertat e komedisë në Theatre on the Bay, si dhe në Time Out Market të sapohapur në Cape Toën.

Katy Scott, e cila u rrit në Cape Town dhe tani jeton në Francë, thotë për CNN Travel se e sheh atë si “ndoshta qyteti bregdetar më modest në botë”, duke lavdëruar mundësitë për të dalë në natyrë, si dhe “të vlerësuarat më të mirë restorante, ferma të pacenuara verërash dhe një skenë e mrekullueshme e jetës së natës.”

Por Scott gjithashtu thekson “se këto gjëra nuk janë të arritshme për shumicën e qytetarëve”.

“Afrika e Jugut mund të festojë 30 vjet demokraci, por pabarazia në qytete si Cape Town është më e madhe se kurrë”, thotë Scott.

10 qytetet më të bukura sipas Time Out

1. Neë York City, SHBA
2. Cape Toën, Afrika e Jugut
3. Berlin, Gjermani
4. Londër, Mbretëri e Bashkuar
5. Madrid, Spanjë
6. Mexico City, Mexico
7. Liverpool, Mbretëri e Bashkuar
8. Tokio, Japoni
9. Romë, Itali
10. Porto, Portugali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *