Rrëzimi i avionit ushtarak rus, zyrtarët lokalë: Asnjë i mbijetuar. Moska akuzon Kievin: Akt barbar

Bota Lajme

Të gjithë pasagjerët në bordin e avionit ushtarak që u rrëzua në rajonin e Belgorodit kanë vdekur, tha guvernatori lokal Vyacheslav Gladkov.

“Një aeroplan transporti u rrëzua në lagjen Korochansky. Ai ra në një fushë afër fshatit. Të gjithë ata që ishin në bord u vranë”, shkruan Gladkov në Telegram.

Ai shton se vendi i aksidentit është rrethuar dhe po kryhen hetime.

Nga ana e saj Rusia akuzon Ukrainën për rrëzimin e avionit ushtarak, raporton Tass i cituar nga BBC.

Ministria e Jashtme e Rusisë thotë se Ukraina rrëzoi avionin ushtarak që u rrëzua në rajonin e Belgorodit të Rusisë, duke e quajtur atë një akt “barbar”, raporton agjencia shtetërore e lajmeve TASS.

BBC nuk mund të verifikojë ende se kush ishte në bord, apo çfarë e shkaktoi rrëzimin e avionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *