Paralajmërimi bërthamor i Putinit: Kremlini ‘gati’ të shkaktojë dëme katastrofike për të shmangur humbjen

Bota Lajme

Rusia do të ishte e gatshme të përdorte armë bërthamore gjatë përleshjeve me trupat e NATO-s, sepse Kremlini beson se SHBA-të dhe aleatët e saj nuk do të guxonin të përgjigjeshin, sipas një raporti britanik të ekspertëve të publikuar të martën.

Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) ka paralajmëruar se Kremlini do të avanconte doktrinën e tij bërthamore për qëllime strategjike dhe taktike nëse do të angazhohej në një konfrontim me NATO-n, veçanërisht pas pësimit të humbjeve të rëndësishme territoriale në luftën kundër Ukrainës.

Ai shtoi se Kremlini mund të përdorë “armët bërthamore jostrategjike” (NSNW) që janë krijuar për t’u përdorur në një fushë beteje në situata ushtarake – në kontrast me armët bërthamore strategjike që janë krijuar për të shënjestruar qytetet dhe fabrikat e armikut – për të siguruar mbijetesën dhe sigurinë e tyre.

IISS ka paralajmëruar gjithashtu se mendimi dhe doktrina ushtarake “agresive” e Rusisë NSNW do të avanconte sepse qeveria e saj beson në “mungesën e vullnetit të besueshëm perëndimor për të përdorur armë bërthamore ose për të pranuar viktima në konflikt”.

Raporti i IISS thoshte: “Kontrolli i përshkallëzimit, qoftë për të parandaluar përfshirjen e SHBA-së dhe NATO-s ose për t’i detyruar ata të ndërpresin luftën sipas kushteve ruse, mbetet thelbësor për teorinë e saj të fitores.

Duke e ditur se Perëndimi është viktima dhe kundërshtues ndaj rrezikut, Rusia mund të kërkojë të përdorë mjaftueshëm armë bërthamore jostrategjike (NSNW) për të shkaktuar dëme duke parandaluar humbjen e saj, duke e ditur se SHBA nuk do të ishte e gatshme të kalonte pragun bërthamor në shenjë hakmarrjeje dhe mund të jetë e gatshme ta përfundonte konfliktin herët.”

Sipas raportit, ekzistojnë katër skenarë të mundshëm – të cituar nga “Parimet themelore të politikës shtetërore të Federatës Ruse për parandalimin bërthamor” të vitit 2020 – sipas të cilave Rusia do të përdorte armë bërthamore kundër kundërshtarëve të saj.

Dy skenarët e parë janë se nëse Rusia dhe aleatët e saj sulmohen me raketa balistike dhe/ose raketa bërthamore, ose Moska beson se ato janë lëshuar kundër vendit.

Skenari i tretë është nëse objektet kritike shtetërore ose ushtarake të Rusisë sulmohen nga armiku, duke çuar në një ndërprerje të dislokimit të forcave bërthamore të Rusisë.

Skenari i katërt dhe i fundit është që ekzistenca e shtetit rus kërcënohet nga “agresioni i kundërshtarit me armë konvencionale”.

Raporti i IISS thoshte: “Ky skenar përfundimtar nënkupton që në një konflikt, nëse forcat konvencionale të Rusisë nuk mund të frenojnë një sulm nga territori i saj kombëtar, ajo mund të përdorë armë bërthamore në fushën e betejës për të dobësuar forcat e kundërshtarit të saj dhe për të demonstruar vendosmëri”.

Ky raport erdhi disa ditë pasi Sergey Lavrov, ministri i jashtëm i Rusisë, paralajmëroi SHBA-në për “rritje të rreziqeve bërthamore” gjatë konferencës së tij vjetore të lajmeve në Moskë.

Ai pretendoi se Perëndimi ka “çmontuar hap pas hapi” kontrollet e armëve dhe i fajësoi ata për krijimin e kontekstit “armiqësor” në të cilin Rusia deratifikoi traktatin e ri bërthamor START.

Lavrov tha: “Ata na kanë shpallur haptazi armik, por në të njëjtën kohë duan të shikojnë rezervat tona strategjike bërthamore sepse thonë se është diçka krejt tjetër. Nën sloganin e reciprocitetit ata duan të sigurojnë mbikëqyrje mbi arsenalet tona bërthamore për të minimizuar rreziqet për veten e tyre dhe këto rreziqe po rriten si rezultat i presionit ushtarak dhe shtrëngimeve ndaj vendit tonë.”

Ndërsa ligjvënësit e Kongresit nuk kanë arritur një kompromis dypartiak për të përshpejtuar financimin shtesë për Ukrainën në vitin 2024, forcat ukrainase janë ende nën presion në rritje për të mobilizuar mjaftueshëm fuqi punëtore dhe burime për të qëndruar në luftën kundër Rusisë./ Dayli Express

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *