‘Joe the Genocide’, protestuesit pro Palestinës ndërpresin fjalimin e Biden, thirrje për armëpushim në Gaza

Bota Lajme

Ndërprerjet nga protestuesit që thërrisnin slogane pro-palestineze shënuan fjalimin e presidentit amerikan Joe Biden në fushatën e Virxhinias, në të cilin presidenti amerikan u përpoq të mbronte të drejtën e grave për abort.

Biden u detyrua disa herë të ndërpriste fjalimin e tij pasi disa protestues bënin thirrje për një “armëpushim tani”, ose e quanin atë “Joe the Genocide” për shkak të mbështetjes së tij për Izraelin në luftën e tij kundër Gazës.
Disa nga protestuesit në fakt u nxorën jashtë dhomës ku Biden po fliste, por zhurmat vazhduan. Presidenti amerikan vazhdoi të fliste, megjithëse i paralajmëroi të pranishmit se festa do të vazhdonte. “Do të duhet pak kohë. Ata kanë parashikuar gjithçka”, ka komentuar 81-vjeçari.

Në të njëjtën kohë, mbështetësit e tij thërrisnin “Edhe katër vjet!” dhe “Let’s Go Joe!”, në përpjekje për të mbytur zërat e protestuesve.

Presidenti Biden u ndërpre nga protestat në Virxhinia

Kjo nuk ishte hera e parë që Biden kritikohet publikisht për qëndrimin e tij ndaj luftës midis Izraelit dhe Hamasit. Mbështetja e tij e palëkundur për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu ka dëmtuar popullaritetin e demokratit në mesin e votuesve të rinj dhe kundërshtarëve të tjerë të luftës, gjë që mund të rezultojë vendimtare në shtetet e luhatshme si Michigan.

Megjithatë, në fjalimin e tij, Biden sulmoi Donald Trump, favoritin për të fituar nominimin presidencial republikan, në lidhje me qëndrimin e tij ndaj abortit.
“Donald Trump është arsyeja që (grave amerikane) iu mohua një e drejtë themelore,” tha ai, duke iu referuar emërimit nga ish-presidenti republikan i tre gjyqtarëve konservatorë në Gjykatën e Lartë, e cila në verën e vitit 2022 përmbysi një vendim të mëparshëm që mbronte gratë në nivel kombëtar, e drejta për abort.

Siç tha presidenti amerikan për 77-vjeçarin Trump dhe mbështetësit e tij, ata duan të kufizojnë aksesin e grave në abort edhe më shumë “me çdo kusht”.

Demokratët shpresojnë se çështja e abortit do të ndihmojë në rizgjedhjen e Bidenit, pasi shumica e sondazheve, përfshirë një nga Reuters/Ipsos në korrik, tregojnë se shumica e votuesve amerikanë kundërshtojnë kandidatët që duan të vendosin kufizime të rrepta për abortin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *