Rrëfimi i Zelenskyt për një komplot: ‘I kam mbijetuar pesë tentativave për vrasje nga Putini’

Bota Lajme

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka hedhur poshtë përpjekjet e përsëritura ruse për ta vrarë atë, duke i krahasuar me periudhën e Covid.

Udhëheqësi tha se janë realizuar të paktën “pesë ose gjashtë” komplote për ta vrarë atë ishin mundur të parapriheshin nga shërbimet e inteligjencës të Ukrainës.

Në një intervistë ekskluzive botërore, Presidenti tha gjithashtu se vullneti i Ukrainës për të mposhtur Rusinë e Vladimir Putinit mbetet i fortë dhe “në moral, nuk ka ngërç”.

Ai tha se njerëzit e tij ishin të lodhur nga “sulmet e përhershme ajrore”, të lodhur nga granatimet, të lodhur nga shkatërrimi i shtëpive dhe vrasja e të dashurve të tyre.

Por ai shtoi: “Nëse i pyet ata, a jeni të gatshëm t’i dorëzoheni Rusisë? A jeni gati të flisni me rusët se si t’i jepni fund gjithë kësaj? A jeni gati për kompromis, personalisht, me Putinin dhe a jeni lodhur nga kjo? Ata do t’ju thonë se nuk jemi të lodhur. Ne jemi të gatshëm të qëndrojmë më tej.”

Në përpjekjet për ta rrëzuar, Zelensky tha se komploti i parë shkaktoi një panik, si shpërthimi i parë i Covid. Por pas kësaj ata nuk ishin aq të rrezikshëm.

Duke folur për The Sun në selinë e pallatit të tij në Kiev, Zelensky pranoi se kishte humbur gjurmët e të gjitha përpjekjeve për ta vrarë, që kur Rusia nisi ofensivën për një pushtim të plotë më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Presidenti tha: “E para ishte shumë interesante ndërsa më pas është njësoj si Covid. Së pari njerëzit nuk dinë çfarë të bëjnë dhe duket shumë e frikshme. Dhe pastaj, pas kësaj, është thjesht shkëmbim i inteligjencës me detaje, ndërsa morëm vesh se një grup tjetër erdhi në Ukrainë për përpjekjen e radhës.”

Forcat speciale ruse zbritën me parashutë në Kiev për ta vrarë atë në ditën e parë të pushtimit të Putinit vitin e kaluar.

Truprojat e Zelensky e mbyllën zyrën e tij me barrikada të improvizuara dhe copëza kompensate. Ndihmësit e tij më të afërt ishin pajisur me pushkë dhe parzmore. Njëri tha se zyra ishte si një “çmendinë”.

Por kur zyrtarët britanikë dhe amerikanët u ofruan të largonin Presidentin nga kryeqyteti mes frikës se mund të binte brenda disa orësh, ai u përgjigj me rreshtin legjendar: “Unë kam nevojë për municion, jo një udhëtim”.

Më vonë, ndërsa betejat u ndezën rreth Kievit, Zelensky doli jashtë kompleksit për të filmuar një video sfiduese selfie që mblodhi rezistencën e Ukrainës duke dëshmuar se ai ishte ende në kryeqytet. Pothuajse dy vjet më vonë, Zelensky tha se Rusia “do” ende ta rrëzojë atë nga pushteti.

Ai madje e di emrin e koduar të misionit të tyre të fundit për ta rrëzuar dhe afati i fundit i tij është fundi i vitit.

Udhëheqësi tha: “Emri i operacionit është Maidan 3. Ai ka për qëllim ndryshimin e presidentit. Është ‘bye-bye’. Ndoshta nuk është për të më vrarë. Dua të them se po ndryshon. Ata do të përdorin çdo instrument që kanë. Pra, kjo është ideja, deri në fund të vitit. Madje e kanë emërtuar edhe operacionin. Por e shihni që ne mund të punojmë për të.”

Zelensky përjashtoi mbajtjen e zgjedhjeve që do të mbaheshin vitin e ardhshëm, duke këmbëngulur se ishte e paligjshme sipas ligjit ushtarak, e pamundur për shkak të luftës dhe do të ndante vendin kur njerëzit të përqendroheshin në luftën kundër Rusisë.

Në gusht, shërbimi i inteligjencës i Ukrainës(SBU) tha se kishte prishur një komplot për të vrarë Zelensky me një sulm ajror në qytetin jugor të Mykolaiv. SBU tha se arrestoi një grua të akuzuar për përcjelljen e detajeve të vizitës së tij në Rusi. Një nga ndihmësit e Zelensky tha se ishin bërë të paktën një duzinë tentativash për marrjen e jetës së tij, brenda javëve të para të luftës.

Por kur The Sun pyeti saktësisht se sa komplote mbijetoi, ai pranoi: “Unë realisht nuk e di.”

Një numër i bashkëpunëtorëve pro-rusë janë vrarë ose plagosur nga bombat e makinave dhe kurthe të zjarrit që besohet se janë vepër e forcave speciale ukrainase dhe partizanëve.

Zelensky tha: “Unë nuk mund të diskutoj me ju ndonjë operacion special të inteligjencës ose Shërbimit Sekret të Ukrainës ose të disa forcave speciale. Ka disa momente që nuk i diskutojmë. Jo vetëm në lidhje me Rusinë, por ka gjëra që nuk diskutojmë për territoret tona të pushtuara përkohësisht”.

I pyetur nëse Ukraina do të shfrytëzonte një shans për të vrarë despotin Putin nëse do të krijohej një mundësi, Zelensky tha: “Kjo është luftë dhe Ukraina ka të gjitha të drejtat për të mbrojtur tokën e saj”.

Ne kaluam nëpër masa të shumta sigurie në aeroport, madje dorëzuam edhe stilolapsat, për të takuar Zelenskyn në zyrën e tij.

Shumë nga dritaret ishin të bllokuara me thasë rëre dhe një numër korridorësh të gjatë me tavan të lartë u mbajtën në errësirë për siguri, thanë ndihmësit e tij. I veshur me një xhup të markës tregtare të zbukuruar me simbolin treshe të Ukrainës, Zelensky pranoi se lufta e vendit të tij këtë vit nuk kishte shkuar aq mirë sa ai shpresonte.

Trupat në një kundërofensivë të madhe përparuan vetëm dhjetë milje në pesë muaj. Ai pranoi se mungesa e përparimit kishte dekurajuar disa aleatë që dyshojnë nëse Ukraina mund të dëbojë forcat ruse.

Dhe ai pranoi: “Ne kemi nevojë për rezultate më të suksesshme në fushën e betejës.”

Por ai mohoi pretendimet e gjeneralit të tij të lartë se lufta kishte arritur në një ngërç.

Ai tha: “Në moral nuk ka ngërç. Jemi në shtëpinë tonë. Rusët janë në tokën tonë. Prandaj nuk ka asnjë ngërç në këtë. Për sa i përket qiellit, nuk ka ngërç. Rusët kanë më shumë fuqi në këtë. Dhe me të vërtetë, si mund të ecësh përpara kur nuk mund ta kontrollosh qiellin?”

Kongresi amerikan ka bllokuar gjithashtu planet për ndihmë prej 48 miliardë funtesh, mes pretendimeve të republikanëve se lufta në Ukrainë mund të bëhet një “luftë e përjetshme”.

Por Zelensky u zotua të luftojë dhe këmbënguli se lufta “nuk ishte një film”.

Dhe ai tha se mungesa e përparimit në tokë u balancua nga sukseset në Detin e Zi , për të cilin ai tha se ishte pjesë e kundërofensive.

Një seri sulmesh me raketa dhe dron mbi anijet luftarake ruse e detyruan Putinin të tërhiqte flotën e tij të Detit të Zi në drejtim të lindjes, duke lejuar Ukrainën të hapte një korridor të eksportit të grurit që përqafon bregun perëndimor të detit.

Zelensky tha: “Ne vërtet shkatërruam një pjesë të flotës ruse. Ne e bëmë atë. Ne i lëvizëm ato. Ata nuk kanë një ndikim të tillë total në rajonin e Detit të Zi”.

Ai pranoi se njerëzit ishin të lodhur nga lufta.

Ai shtoi: “Ne nuk besojmë se Putini, as Rusia, nuk besojmë se ata duan ta përfundojnë luftën. Ata duan të na vrasin. Dhe ne duam drejtësi. Prandaj, ne nuk po flasim për paqe me asnjë çmim. Ne po flasim për një paqe të drejtë, sepse është shumë e rëndësishme kur flasim për lodhjen, nga vjen ajo. A është e vështirë në fushën e betejës? Po. Por të bësh miq apo të futesh në tryezën diplomatike tani me Rusinë? Jo!”/ The Sun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *