Biden mendon se marrëveshja për lirimin e izraelitëve peng po afrohet, edhe Hamasi e pohon

Bota Lajme

Joe Biden mendon se marrëveshja për lirimin e pengjeve izraelite nga Hamasi po afrohet. ​Presidenti i SHBA kryqëzoi gishtat kur u pyet për këtë.

Komentet e Presidentit amerikan për një marrëveshje të mundshme pengjesh erdhën gjatë një ceremonie të Falënderimeve disa orë më parë.

Kur u pyet nga një gazetar nëse një marrëveshje ishte afër, Biden kryqëzoi gishtat dhe tha: “Unë besoj se po”.

Kjo pasoi një zyrtar të sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jon Finer, që tha të dielën se negociatorët ishin “më afër se ne kemi qenë ndoshta në çdo moment që nga fillimi i këtyre negociatave javë më parë”.

Kryeministri i Katarit në fundjavë tha gjithashtu se qëllimi për të rikthyer pengjet ishte i mundur.

Lideri i Hamasit thotë se po e rakordojnë një marrëveshjeje me Izraelin

BBC njofton se orët e fundit janë parë njoftime që citojnë liderin e Hamasit duke thënë se ata po i afrohen një marrëveshjeje me Izraelin.

Negociatat mes dy palëve janë zhvilluar në Katar, i cili po vepron si ndërmjetës.

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh, kishte thënë se grupi “u kishte dhënë përgjigjen e tij vëllezërve në Katar dhe ndërmjetësve dhe ne jemi afër arritjes së një marrëveshjeje armëpushimi”, sipas agjencive të lajmeve dhe mediave palestineze.

Mbi këtë nuk ka pasur koment tjetër nga Izraeli.

Kjo vjen pasi një zyrtar i lartë amerikan tha të hënën se një marrëveshje për lirimin e pengjeve të marra nga Izraeli gjatë sulmeve të Hamasit muajin e kaluar, në këmbim të pauzave në luftime, është “më afër se kurrë më parë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *