Lideri çeçen i jep të birit 15-vjeçar, një post të lartë në forcat e sigurisë

Bota Lajme

Djali adoleshent i të fortit Ramzan Kadyrov u filmua së fundmi duke goditur me grushte dhe shkelma një të burgosur.

Udhëheqësi i Republikës Çeçene të Rusisë, Ramzan Kadyrov, ka emëruar djalin e tij 15-vjeçar në një “pozitë të spikatur” në shërbimin e sigurisë, raporton Instituti për Studimin e Luftës.

Megjithatë, instituti me bazë në SHBA tha të hënën se kishte “konfuzion” në lidhje me pozicionin e saktë të Adam Kadyrov, mes raporteve më të gjera se atij i është dhënë një rol i lartë në truprojën e babait të tij.

Kryetari i Dumës çeçene Magomed Daudov, shefi i shtypit i Republikës çeçene Akhmed Dudaev dhe zëvendësi i Dumës së Shtetit Rus Adam Delimkhanov thanë se ai mban një “pozitë të rëndësishme” të paspecifikuar në shërbimin e sigurisë, vuri në dukje Instituti për Studimin e Luftës në konferencën e tij të përditshme.

Ndërkohë, zyrtarë të tjerë çeçenë pretenduan se Adam ishte emëruar në krye të shërbimit të sigurisë.

Ramzani nuk e ka komentuar ende emërimin e djalit të tij.

Aleatët e liderit famëkeq çeçen e lavdëruan Adamin, i cili mbush 16 vjeç këtë muaj, për “guximin” e tij dhe e uruan atë për emërimin e tij.

Në shtator, Kadyrovi ri u dënua gjerësisht – gjithashtu nga disa ekstremistë pro-Kremlinit – pasi babai i tij postoi një video në rrjetet sociale në të cilën Adami shihet duke grushtuar dhe shkelmuar një të burgosur të akuzuar për djegien e Kuranit.

Edhe Ramzan Kadyrov e drejtoi shërbimin e sigurisë së babait të tij, të ish-Presidentit të Republikës Çeçene Akhmat Kadyrov, deri në vdekjen e Akhmat Kadyrov në 2004.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *