Hamasi konfirmon: Janë vrarë shtatë pengje në kampin Jambaliya, mes tyre edhe të huaj

Bota Lajme

Shtatë pengje u vranë në kampin Jabaliya, njoftoi Brigadat Ezzedine Al-Qassam, krahu i armatosur i Hamasit. Ndër pengjet e vdekur janë tre persona me pasaporta të huaja.

Hamasi deri më tani ka liruar 4 pengje, ndërsa besohet se mban 239. Sulmet ajrore izraelite goditën kampin e refugjatëve në Rripin e Gazës, duke vrarë të paktën 50 palestinezë. Mes viktimave ishte edhe një komandant i Hamasit.

Breshëri sulmesh ajrore në Gazën veriore

Ndërkohë, Izraeli nisi një breshëri sulmesh ajrore në veri të Gazës të mërkurën në mëngjes, në ditën e pestë të ofensivës tokësore.

Sipas Sky News, tymi ishte në ajër dhe zhurma të forta mund të dëgjoheshin nga vendi i përplasjes. Deri më tani nuk është sqaruar se cili ka qenë objektivi. Në të njëjtën kohë, trupat tokësore izraelite u shtynë më tej në Gaza.

Dje, 11 ushtarë u vranë gjatë përleshjeve me Hamasin, humbja më e madhe për Izraelin që nga fillimi i ofensivës së Hamasit më 7 tetor. Sipas Radios së Ushtrisë së Izraelit, shumica e viktimave ndodhën kur një plumb antitank goditi një automjet që transportonte ushtarë. Hamasi vepron nën një labirint tunelesh që kalon poshtë Gazës, duke i lejuar ata të zënë pritë ndaj forcave izraelite.

Sot, dhjetëra të huaj dhe me dy shtetësi u larguan nga Rripi i Gazës për në Egjipt përmes pikës kufitare Rafah, e cila u hap për herë të parë për njerëzit në ditën e 26-të të luftës midis Izraelit dhe Hamasit, sipas reporterit të AFP që ndodhet atje.

Ata u lejuan të hynin në terminal rreth orës 09:45 GMT pasi autoritetet egjiptiane njoftuan se kalimi kufitar do të hapej në mënyrë të jashtëzakonshme për të lejuar që të kalonin rreth 90 palestinezë të plagosur dhe afro 545 shtetas të dyfishtë dhe të huaj.

Pamjet nga postblloku Rafah, përmes së cilës filluan të lejohen të huajt në Egjipt nga Gaza.

Sipas një njoftimi fillestar të lëshuar mbrëmë, të martën, kalimi kufitar do të hapej vetëm për të larguar të lënduarit, por zyrtarët egjiptianë dhe palestinezë në terminal thanë mëngjesin e sotëm se gati 545 të huaj dhe shtetas me dy shtetësi do të lejohen gjithashtu të largohen nga Rripi i Gazës.

Sipas një burimi egjiptian të sigurisë, deri në 500 mbajtës të pasaportave të huaja do të lejohen të kalojnë sot përmes pikës kufitare Rafah, pasi u arrit një marrëveshje për hapjen e pikës kufitare.

Një burim i dytë i njohur me marrëveshjen dhe largimet tha se ekziston një listë me deri në 500 pasaporta të huaja për t’u larguar nga Rripi i Gazës, por shtoi se jo të gjithë pritet ta bëjnë këtë sot.

Rreth 200 persona po prisnin në anën palestineze të kufirit këtë mëngjes, shtoi burimi për Reuters.

Një listë me emrat, kombësinë dhe numrin e pasaportës së tyre ishte ndarë nga administrata në anën palestineze të vendkalimit.

Ndërkohë, sipas një zyrtari palestinez në terminal, gjithsej 88 të plagosur, duke përfshirë 40 fëmijë, gra dhe të moshuar, pritej të evakuoheshin sot përmes Rafahut për t’u trajtuar në spitalet egjiptiane. Fëmijët dhe disa të moshuar do të kenë të afërm me vete”, sqaroi zyrtari.

Ambulancat egjiptiane hyjnë në Gaza përmes vendkalimit Rafah për të transportuar dhjetëra të plagosur në Egjipt për të marrë trajtim mjekësor. Ndërkohë, autoriteti i kalimit të Gazës i drejtuar nga Hamasi thotë se do të lejojë 500 shtetas të huaj të largohen nga Gaza përmes kalimit.

Zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë së qeverisë së Hamasit në Gaza, Ashraf al-Kudra, i tha AFP se shërbimet e tij i kishin dorëzuar Egjiptit një listë prej 4,000 të plagosurve që kanë nevojë për trajtim, që nuk mund të sigurohet në Rripin e Gazës.

Egjipti ka përgatitur një spital fushor në Sheikh Zougaent në Sinai, sipas burimeve mjekësore. Gjithashtu dhjetë autoambulanca janë dërguar në Rafa në pritje të atyre që do të largohen.

Katari ka ndërmjetësuar një marrëveshje midis Egjiptit, Izraelit dhe Hamasit, në koordinim me SHBA-në, që do të lejojë largime të kufizuara të mbajtësve të pasaportave të huaja dhe personave të plagosur rëndë nga Rripi i Gazës i rrethuar, tha më herët sot në një burim Reuters, i cili ishte informuar për Marrëveshja. Ajo vuri në dukje se nuk është shpallur asnjë orar për periudhën kohore gjatë së cilës pika kufitare do të mbetet e hapur për largimin e tyre.

Ai sqaroi gjithashtu se kjo marrëveshje nuk është e lidhur me çështje të tjera në negociata, si çështja e pengjeve të mbajtura nga Hamasi, apo pauzat në armiqësitë që synojnë zbutjen e krizës humanitare në enklavën palestineze, e cila vuan nga mungesa e ujit, ushqimit, lëndëve djegëse dhe materialeve mjekësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *