“Nuk do ta dënojmë sulmin e Hamasit”/ Kryeministri palestinez: Mbështetja verbërisht e Izraelit, leje për vrasje

Bota Lajme

Kryeministri i Autoritetit Palestinez Mohammad Shtayyeh tha për CNN se ai nuk do të dënojë sulmin e Hamasit që vrau mbi 1000 njerëz më 7 tetor, sepse “mbështetja verbërisht e Izraelit është një leje për vrasje”.

“Shpresoj që Shtetet e Bashkuara të mos shkojnë në atë drejtim,” shtoi ai. Në një intervistë të ulur në Ramallah në Bregun Perëndimor, Shytayyeh i tha Becky Anderson të CNN pse nuk ishte i gatshëm të dënonte sulmet.

“Historia palestineze nuk fillon më 7 tetor”– tha Shtayyeh. “Katastrofa palestineze ka qenë atje për 75 vjet, dhe ne kemi qarë me zë të lartë dhe kemi bërtitur me zë të lartë dhe qartë se kemi nevojë për një zgjidhje.”

Ai vazhdoi duke thënë se “dënimi duhet të jetë (për) vrasjen e çdo civili, çdo qenie njerëzore që nuk meriton të vdesë. Ne duhet ta dënojmë këtë.”

Shtayyeh pohoi se ndjenja e popullit izraelit është një ndjenjë hakmarrjeje.

“Izraeli nuk është nën kërcënim ekzistencial dhe unë mendoj se Shtëpia e Bardhë, (Presidenti Joe Biden) duhet t’u bëjë thirrje palëve që të ulen dhe të punojnë së bashku (për) një zgjidhje paqësore”– tha ai.

Vizitat e liderëve botërorë në Tel Aviv në mbështetje të Izraelit – dhe përmendim këtu kryesisht vizitën e Biden të enjten dhe vizitat e Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken në javën e fundit – “i kanë dhënë dritën jeshile Izraelit për të vazhduar sulmin në Gaza”, tha Shtayyeh.

“Mbështetja ndërkombëtare duhet të jetë për paqen, jo agresionin”, tha ai. Kryeministri bëri thirrje për një përpjekje kolektive ndërkombëtare të udhëhequr nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara për t’i dhënë fund luftës.

“Ajo që ju nevojitet është një përpjekje kolektive ndërkombëtare në anën e anëtarëve të Këshillit të Sigurimit për të marrë drejtimin në përfundimin e konfliktit dhe gjetjen e një zgjidhjeje”- tha Shtayyeh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *