Analiza/ Vizita e Biden është një lojë kumari me pritshmëri shumë të larta

Bota Lajme

Nga Sarah Smith, BBC

Për një president amerikan, prezenca në një zonë lufte është e pazakonshme.

Udhëtimi i Joe Biden në Lindjen e Mesme të mërkurën do të ishte gjithmonë një kumar me aksione të larta.

Por ai tani po kalon në një situatë edhe më të paqëndrueshme, pas bombardimit të një spitali në Gaza që mendohet se ka vrarë qindra palestinezë.

Hamasi ka fajësuar një sulm ajror izraelit, por Izraeli tha se shpërthimi në spitalin Al Ahli u shkaktua nga raketat e lëshuara nga Xhihadi Islamik Palestinez.

Zoti Biden kishte planifikuar të takonte kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Tel Aviv dhe liderët arabë në Jordani.

Por pak para se Air Force One të nisej nga baza e përbashkët Andrews, samiti në Aman u anulua papritur.

Presidenti Biden do të kishte dashur të dukej si një ndërmjetës i ndershëm që merret me të dyja palët në Lindjen e Mesme.

Por po tani përballet me sikletin se liderët e Jordanisë, Egjiptit dhe Autoritetit Palestinez i thonë që nuk kanë besim në aftësinë e tij për t’i dhënë fund dhunës, e cila sipas tyre është në shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Nuk ka dyshim se në anën e kujt është Presidenti Biden kur bëhet fjalë për konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit.

Presidenti i përshkroi sulmet e Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor – të cilat lanë më shumë se 1,400 izraelitë të vdekur – si “të keqen absolute” dhe tha se Izraeli kishte të drejtën dhe detyrën për të mbrojtur veten.

Vizita e tij e organizuar me nxitim është projektuar për të demonstruar më tej solidaritetin e vendosur të Amerikës me shtetin hebre.

Por ai duhet të balancojë mbështetjen e tij për qëllimin e Izraelit për të shkatërruar Hamasin me shqetësimet e tij të thella për koston civile dhe humanitare.

Dhe ndërsa ka paralajmëruar publikisht nevojën për të vepruar sipas “rregullave të luftës”, mesazhi që ai jep pas dyerve të mbyllura mund të jetë më i ashpër.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se SHBA dhe Izraeli janë për sundimin e ligjit, “ndryshe nga Hamasi”.

Ky është një element themelor i diskutimeve që kemi pasur gjithmonë me izraelitët dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë,” tha ai.

SHBA-të duan që Izraeli të lejojë ndihmën në Gaza dhe kalimin e sigurt për amerikanët e bllokuar në Gaza.

Pas gati tetë orësh bisedimesh me zotin Netanyahu të hënën, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se ishte bërë përparim i mirë drejt këtyre qëllimeve, por ende për asgjë nuk është rënë dakord.

Presidenti Biden është gjithashtu shumë i vetëdijshëm se ndjenjat publike globale mund të ndryshojnë shpejt dhe mbështetja për Izraelin mund të zhduket kur publiku të mbingarkohet nga imazhet e viktimave dhe vuajtjeve palestineze.

Ekziston gjithashtu një frikë shumë e vërtetë se sa më brutal të jetë sulmi në Gaza, aq më e madh është mundësia që ai të shkaktojë një konflikt më të gjerë në rajon me përfshirjen e vendeve të tjera.

Më tej, ka edhe shqetësime të pashmangshme të sigurisë.

Aparati që shoqëron presidentin jashtë vendit është perfekt në kohë normale por, një udhëtim me njoftim të shkurtër në një zonë konflikti do të jetë një sfidë e konsiderueshme.

Z. Blinken dhe shoqëruesi i tij u detyruan të kërkonin strehim në një bunker ndërsa sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në Tel Aviv të hënën – kjo do të ishte një situatë vështirë për një president.

Kjo mund të jetë një situatë në të cilën mosha e zotit Biden bëhet një avantazh dhe jo një problem.

Ai ka vizituar Izraelin për 50 vjet, dhe e njeh zotin Netanyahu për 40 vjet, duke e përshkruar marrëdhënien e tyre si një “marrëdhënie të sinqertë”.

Kjo do të lejojë një shkëmbim më të fuqishëm të pikëpamjeve sesa ato që mund të ndahen midis liderëve që nuk kanë atë lloj historie personale.

Presidenti Biden ka ide të qarta për atë që ai beson se duhet dhe nuk duhet të ndodhë më pas.

Ai mendon se do të ishte gabim që Izraeli të pushtonte Gazën.

Ai ka thënë se duhet të ketë një Autoritet Palestinez dhe një rrugë drejt një shteti palestinez, edhe pse nuk ka pasur përparim drejt shtetformimit palestinez për shumë vite.

Ai me siguri do të dëshironte të ushtronte presionin më maksimal të mundshëm mbi Izraelin për të vepruar më me kujdes në Gaza dhe për t’i dhënë fund konfliktit sa më shpejt të jetë e mundur.

SHBA ka qenë vazhdimisht aleati më besnik dhe më i përkushtuar i Izraelit.

Pavarësisht se kush është në Shtëpinë e Bardhë, ka pasur gjithmonë mbështetje të gjerë për shtetin hebre dhe të drejtën e tij për të ekzistuar në siguri.

Presidenti Biden ka qenë për dekada një nga politikanët më të sinqertë në mbështetjen e tij për Izraelin, duke thënë në vitin 1986 se “po të mos kishte një Izrael, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të duhej të shpiknin një Izrael për të mbrojtur interesat tona në rajon”.

Tani është koha që presidenti amerikan të përdorë të gjithë ndikimin dhe forcën që ka në dispozicion për të kufizuar gjakderdhjen dhe humbjen e jetëve dhe për të parandaluar një luftë të gjithanshme në Lindjen e Mesme.

Ndërkohë që këtë, ngjarjet në terren po e bëjnë më të vështirë se kurrë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *