Blinken njoftoi hapjen e pikës kufitare të Rafah për kalimin e civilëve, Izraeli mohon raportet: Për momentin s’ka armëpushim

Bota Lajme

Zyra e kryeministrit izraelit ka mohuar se ka ndonjë marrëveshje për hapjen e kalimit kufitar Rafah midis Gazës dhe Egjiptit.

“Për momentin nuk ka as armëpushim dhe as ndihmë humanitare në Rripin e Gazës në këmbim të daljes së të huajve”, tha zyra për CNN rreth orës 9:45 të mëngjesit me orën lokale.

Hamasi lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë duke theksuar se nuk kishte marrë konfirmim nga Egjipti për hapjen e mundshme të kalimit kufitar Rafah.

Një alarm sigurie nga Ambasada e SHBA-së në Jerusalem më herët të hënën citoi raportet e mediave që thonë se kalimi i Rafahut do të hapet në orën 9 të mëngjesit me kohën lokale më 16 tetor.

“Ne parashikojmë që situata në vendkalimin Rafah do të mbetet e rrjedhshme dhe e paparashikueshme dhe është e paqartë nëse, apo për sa kohë, udhëtarët do të lejohen të kalojnë kalimin tranzit”, thuhet në deklaratën e ambasadës.

Kalimi i Rafahut midis Gazës dhe Egjiptit është i vetmi vendkalim i mbetur për furnizime, por ai ka qenë i mbyllur gjatë pjesës më të madhe të javës së kaluar, ku as Gazanë dhe as shtetas të huaj nuk mund të kalonin. Tonelata me furnizime jetike humanitare për njerëzit në Gaza janë grumbulluar në anën egjiptiane të kufirit.

Top Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *