Escobari thekson “lidhjen e rrënjosur thellë” mes ShBA-së dhe popullit të Kosovës

Bota Lajme

Një delegacion i Odës Amerikane Ekonomike në Kosovë, i udhëhequr nga Drejtori Ekzekutiv Arian Zeka, po qëndron në ShBA, ku kanë zhvilluar një takim me Zëvendësndihmës Sekretarin e Shtetit, të dërguarin për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Stabiliteti në Ballkan dhe paqja më e gjerë rajonale ishin temat kryesore gjatë këtij takimi.

Gjatë diskutimit në DASh, “Escobar nënvizoi lidhjen e rrënjosur thellë ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe popullit të Kosovës”, raporton Klankosova.tv.

“Ai më tej theksoi rëndësinë e marrëveshjes së Ohrit dhe bëri thirrje për zbatimin e saj të shpejtë si nga Kosova ashtu edhe nga Serbia”, thuhet në njoftimin e OAEK-ut.

Delegacioni i Odës Amerikane ndau rrëfime të mundësive të humbura të biznesit në Kosovë për shkak të tensioneve në rajon.

Në përgjigje të kësaj, Gabriel Escobar theksoi se normalizimi i marrëdhënieve “do të zhbllokonte rritjen signifikante ekonomike për Kosovën dhe rajonin më të gjerë”.

Të dyja palët ranë dakord për rëndësinë e madhe të stabilitetit dhe paqes në Ballkan, si elemente themelore për prosperitet.

Më tej, thuhet se u diskutua për ndërlidhjen ndërmjet marrëdhënieve të normalizuara ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe stabilitetit të përgjithshëm rajonal.

“Duke theksuar vizionin e përbashkët për të ardhmen, Zëvendësndihmës Sekretari Escobar dhe përfaqësuesit e Odës Amerikane u pajtuan se rruga përpara për Kosovën dhe vendet e tjera të Ballkanit varet nga hyrja e tyre në Bashkimin Evropian. Ata u pajtuan se një integrim i tillë do të sillte një epokë të mundësive të shtuara ekonomike, si dhe do të forconte harmoninë rajonale”, thuhet në komunikatën e OEAK-së. /Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *