Si po reagon bota ndaj luftimeve në Izrael

Bota Lajme

Liderët botërorë po reagojnë ndaj sulmit të papritur të Hamasit ndaj Izraelit të shtunën në mëngjes. Shumë prej tyre, siç ka ndodhur gjatë konflikteve të mëparshme, bëjnë thirrje për qetësi dhe përmbajtje.

Ja çfarë thuhet në Lindjen e Mesme:

Egjipt: Shpesh, ndërmjetësi midis dy palëve, Egjipti tashmë po përpiqet të gjejë një mënyrë për të ndaluar gjakderdhjen. Ministri i Jashtëm Sameh Shoukry tha se ai është në komunikim “intensiv” me kolegët dhe zyrtarët ndërkombëtarë për të “ndaluar përshkallëzimin e vazhdueshëm”, tha ministria në një deklaratë.

Turqi: Duke folur në një konferencë politike, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se vendi i tij u bën thirrje “palëve të veprojnë me përmbajtje në dritën e ngjarjeve në Izrael këtë mëngjes dhe të qëndrojnë larg hapave impulsivë që do të përshkallëzojnë tensionin”.

Arabia Saudite: Mbretëria tha se po ndjek nga afër situatën “e paprecedentë” dhe u bëri thirrje “të dyja palëve të ndalojnë menjëherë përshkallëzimin”. Ministria e Jashtme e Arabisë Saudite tha në një deklaratë se po përsërit “paralajmërimet e saj të mëparshme të përsëritura për rreziqet e shpërthimit të situatës si rezultat i okupimit të vazhdueshëm dhe privimit të popullit palestinez nga të drejtat e tij legjitime”.

Iran: Një këshilltar i liderit suprem të Iranit Ayatollah Ali Khamenei shprehu mbështetje për sulmin militant palestinez ndaj izraelitëve të shtunën, tha ISNA e lidhur me shtetin iranian.

Ja si kanë reaguar zyrtarët e Bashkimit Evropian:

Ursula von der Leyen: Presidentja e Komisionit Evropian tha në X, e njohur më parë si Twitter, se ajo dënon “pa mëdyshje” sulmin. “Është terrorizëm në formën e tij më të neveritshme. Izraeli ka të drejtë të mbrohet kundër sulmeve të tilla të neveritshme”.

Charles Michel: Presidenti i Këshillit Evropian dënoi gjithashtu “sulmet pa dallim të nisura kundër Izraelit dhe popullit të tij këtë mëngjes, duke shkaktuar terror dhe dhunë ndaj qytetarëve të pafajshëm. Mendimet e mia janë me të gjitha viktimat. BE qëndron në solidaritet me popullin izraelit në këtë moment të tmerrshëm”.

Çfarë thonë disa liderë evropianë në X:

Presidenti francez Emmanuel Macron: “Dënoj fuqishëm sulmet terroriste që po godasin aktualisht Izraelin. Shpreh solidaritetin tim të plotë me viktimat, familjet dhe të dashurit e tyre”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz: “Na vjen sot një lajm tronditës nga Izraeli. Shpërthimi i raketave nga Gaza dhe dhuna në rritje na tronditin thellë. Gjermania i dënon këto sulme të Hamasit dhe qëndron në krah të Izraelit”.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak: “Jam i tronditur nga sulmet e mëngjesit të sotëm nga terroristët e Hamasit kundër qytetarëve izraelitë. Izraeli ka të drejtë absolute për të mbrojtur veten. Ne jemi në kontakt me autoritetet izraelite dhe shtetasit britanikë në Izrael duhet të ndjekin këshillat e udhëtimit”.

Kryeministri holandez Mark Rutte: “Imazhe të tmerrshme nga Izraeli. Organizata terroriste Hamas po kryen një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit. Civilët e pafajshëm po sulmohen nga terroristët. Kjo dhunë duhet të ndalet; Izraeli ka çdo të drejtë të mbrojë veten”.

Rusia dhe Ukraina reagojnë:

Të dyja palët e përfshira në luftën në Ukrainë kanë komentuar.

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë dhe i dërguari për Lindjen e Mesme, Mikhail Bogdanov i tha RIA Novosti të shtunën se Rusia është në kontakt me zyrtarët izraelitë dhe palestinezë dhe u bën thirrje të dyja palëve për një armëpushim të menjëhershëm.

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës tha në një deklaratë se Ukraina “dënon fuqishëm sulmet terroriste të vazhdueshme kundër Izraelit, duke përfshirë sulmet me raketa kundër popullatës civile në Jerusalem dhe Tel Aviv”.

“Shprehim mbështetjen tonë për Izraelin në të drejtën e tij për të mbrojtur veten dhe popullin e tij”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *