Lufta në Izrael/ Analiza e Al Jazeera: Pse Hamasi filloi sulmin?

Bota Lajme

Al Jazeera me analizën e saj të gjerë bashkon gjithçka që duhet të dimë për fillimin e konfliktit, reagimet dhe arsyet pse shpërtheu ky konflikt.

Çfarë ndodhi dhe kur?

Grupi militant palestinez Hamas ka nisur “Operacionin Al-Aksa Flood” kundër Izraelit, në përshkallëzimin më serioz që kur Izraeli dhe Hamasi zhvilluan një luftë 11-ditore në 2021.

Hamasi tha se hodhi 5000 raketa, ndërsa Izraeli konfirmoi se luftëtarët e grupit hynë në territorin e tij.

Daniel Hagari, një zëdhënës i ushtrisë izraelite, tha se grupi u sulmua nga toka, deti dhe ajri.

Raundi i parë i raketave u lëshua në orën 06:30 të mëngjesit, me orën lokale.

Ushtria izraelite tha gjithashtu se kishte nisur “Operacionin “Shpata e Hekurt” kundër Hamasit në Rripin e Gazës.

Sulmet e hershme të mëngjesit ndodhën gjatë Simchat Torah, një festë që bie në fund të festës njëjavore hebraike të njohur si Sukkot ose Festa e Tabernakujve ose Festa e Korrjes ose Festa e Tabernakujve.

Ku ndodhën sulmet?

Raketat u hodhën deri në Tel Aviv. Hamasi dërgoi gjithashtu luftëtarë në Izraelin jugor.

Mediat izraelite raportuan se persona të armatosur kishin hapur zjarr ndaj kalimtarëve në qytetin e Sderot, ndërsa pamjet e publikuara në mediat sociale dukeshin se shfaqnin përleshje në rrugët e qytetit si dhe persona të armatosur me xhipa që enden nëpër fshat.

Një raport pretendonte se luftëtarët e Hamasit kishin marrë nën kontroll disa qendra urbane izraelite, ku banorët po luteshin për ndihmë nga qeveria e tyre.

Ushtria izraelite thotë se dhjetëra avionë luftarakë kanë kryer sulme kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Aktualisht, betejat me armë po zhvillohen në dhe rreth qyteteve Kfar Aza, Sderot, Sufa, Nahal Oz, Magen, Be’eri, si dhe bazën ushtarake Re’im, raportoi The Times of Israel.

Numri i viktima në të dyja palët

Të paktën 22 izraelitë janë vrarë, raportojnë mediat lokale, duke cituar shërbimet e urgjencës, deri në orën 14:00 GMT. Më shumë se 500 izraelitë janë plagosur, njoftoi Reuters, duke cituar ministrinë e shëndetësisë të vendit.

Të paktën katër palestinezë janë vrarë dhe pesë janë plagosur në përleshjet mes ushtrisë izraelite dhe grupeve palestineze në zonën kufitare të Rripit të Gazës, raporton agjencia e lajmeve Anadolu.

Pse Hamasi sulmoi Izraelin?

Zëdhënësi i Hamasit, Khaled Qadomi, tha për Al Jazeera se operacioni ushtarak i organizatës është një përgjigje ndaj të gjitha mizorive me të cilat palestinezët janë përballur gjatë dekadave.

“Ne duam që komuniteti ndërkombëtar të ndalojë mizoritë në Gaza, kundër popullit palestinez, vendeve tona të shenjta si Al-Aksa. Të gjitha këto gjëra janë arsyeja për fillimin e kësaj beteje,” tha ai.

“Kjo është dita e betejës më të madhe për t’i dhënë fund pushtimit të fundit në tokë,” tha Mohammed Daif, një komandant ushtarak i Hamasit, duke shtuar se ishin hedhur 5000 raketa.
“Kushdo që ka një armë duhet ta heqë atë. Është koha,” tha Dave, sipas raporteve.

Hamasi u bëri thirrje “luftëtarëve të rezistencës në Bregun Perëndimor” si dhe “kombet tona arabe dhe islamike” që t’i bashkohen betejës, në një deklaratë të postuar në Telegram.

Çfarë thotë qeveria izraelite?

Ushtria izraelite paralajmëroi izraelitët që jetojnë pranë Gazës që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre ose të shkojnë në strehimore.

“Në orën e fundit, organizata terroriste Hamas kishte nisur sulme masive me raketa nga Rripi i Gazës drejt territorit izraelit dhe terroristët u infiltruan në territorin izraelit në vende të ndryshme”, tha ushtria. “Organizata terroriste Hamas është dominuese në Rripin e Gazës dhe është përgjegjëse për këtë sulm. Ajo do të përballet me pasojat dhe përgjegjësinë për këto ngjarje,” shtoi ai.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu thotë se vendi i tij është në një luftë “të fitueshme”.

Presidenti izraelit Isaac Herzog tha se Izraeli po përballet me “një moment shumë të vështirë”, duke shkruar në një deklaratë për X.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallad tha se Izraeli “do ta fitojë këtë luftë. Hamasi bëri një gabim të rëndë këtë mëngjes dhe filloi një luftë kundër shtetit të Izrael. Trupat e IDF po luftojnë armikun në çdo vend. Unë u bëj thirrje të gjithë qytetarëve të Izraelit të ndjekin udhëzimet e sigurisë. Shteti i Izraelit do ta fitojë këtë luftë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *