Lajçak për agresionin e 24 shtatorit: Ka ndryshuar shumë gjëra – duhet dialog

Lajme Rajoni

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se agresioni që ndodhi më 24 shtator në Banjskë të Zveçanit, ka ndryshuar shumë gjëra.

Lajçak theksoi se dialogu është e vetmja zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë, ose sipas tij, do të ketë dhunë.

“Çka ndodhi më 24 shtator është e tmerrshme, ka ndryshuar shumë gjëra. Tani prioriteti është të shohim faktet dhe të nxjerrim konkluzione dhe pasoja. Ne kemi dialog dhe normalizim ose do të kemi deeskalim dhe dhunë. Është njëra apo tjetra, sa më shpejt të kthehemi në dialog aq më mirë. Ngjarja e 24 shtatorit nuk mund veç të largohet, dialogu është këtu, ka qenë këtu”, ka thënë Lajçak në forumin 2BS.

“T’i normalizojmë marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë”, ka vazhduar ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *