Nagorno-Karabakh: Shpërthimi në një depo karburanti vret 20 persona

Bota Lajme

Të paktën 20 persona janë vrarë dhe pothuajse 300 janë lënduar në një shpërthim të fuqishëm në një depo karburanti në rajonin e Nagorno-Karabakhut, ndërsa mijëra armenë etnikë u larguan nga territori separatist pasi ushtria Azerbajxhani mori kontrollin e plotë të tij në një ofensivë javen e shkuar.

Autoritetet lokale armene thanë se 290 njerëz u pranuan në spitale, dhjetëra prej tyre “ende në gjendje kritike” pas shpërthimit në objektin pranë kryeqytetit rajonal të Stepanakertit të hënën në mbrëmje, transmeton Klankosova.tv.

Shkaku i shpërthimit mbetet i panjohur.

Në një fjalim drejtuar kombit të dielën, kryeministri armen, Nikol Pashinyan, tha se qeveria e tij po punonte me partnerët ndërkombëtarë për të mbrojtur të drejtat dhe sigurinë e armenëve në Nagorno-Karabakh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *