Tërmeti në Maroko: Në mesin e viktimave edhe shtatë mësues, u dëmtuan qindra shkolla

Bota Lajme

Ministria e Arsimit e Marokut thanë se shtatë mësues kanë vdekur, ndërsa 39 të tjerë kanë pësuar lëndime pas tërmetit vdekjeprurës të së premtes.

Kjo ministri tha përmes një njoftimi se kanë ka pezulluar përkohësisht mësimin në rajonet më të prekura nga tërmeti, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

585 shkolla u dëmtuan nga tërmeti dhe disa nxënës mund të duhet të transferohen në shkolla të ndryshme.

Numri i të vdekurve nga tërmeti tragjik që goditi Marokun ka arritur në 2100.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *