Pamjet/ Superjahti i ministrit të Jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe ankorohet në Durrës

Bota Lajme

Ka mbërritur pasditen e kësaj të shtune në portin e Durrësit jahti “Opera” i sheikut Abdullah bin Zayed Al Nahyan, ministër i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe anëtar i familjes mbretërore të Emirateve të Bashkuara Arabe.

“Opera Yacht” është një nga superjahtet më të mëdha në botë, me një vlerë prej 450 milion dollarësh, i prodhimit të vitit 2022.

Ndërsa çmimi i parë në treg njeh rritje të lartë, jahtet turistike vijojnë ta shohin në vendin tonë si stacionin më të preferuar në rajon për të marrë karburantin.

Dje, në portin e Durrësit mbërriti jahti “Koru” i themeluesit të Amazon Jeff Bezos. Superjahti ndaloi në portin më të madh shqiptar për t’u furnizuar me 170 mijë litra karburant, para se të riniste lundrimin drejt Italisë. Me një vlerë prej 500 milion dollarësh dhe prodhimi i vitit 2023, ai është i dytë i dytë më i madh me vela në botë dhe në një kohë të gjatë në Holandë me një gjatësi prej 127 metrash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *