Messi ‘thyen rregullat e MLS-së për herë të dytë’ pas barazimit të Inter Miami me Nashville

Lajme Sport

Në korrik, Messi bëri një lëvizje shokuese për të hequr dorë nga futbolli evropian duke lënë gjigantët francezë Paris Saint Germain për skuadrën e MLS, Inter Miami.

Messit më pas iu bashkua ish-shokët eskuadrës së Barcelonës, Sergio Busquets dhe Jordi Alba te klubi nga Florida, me argjentinasin që nga atëherë ka frymëzuar skuadrën e tij për një seri prej 10 ndeshjesh pa humbje.

Të mërkurën mbrëma, Inter Miami barazoi 0-0 me Nashville. Pas ndeshjes, u raportua nga Daily Mail se Messi theu rregullat e MLS për herë të dytë duke mos folur për mediat.

Fundjavën e kaluar, u pretendua se Messi u bë i padisponueshëm pas debutimit të tij në MLS kundër New York Red Bulls.

Raporti nga Daily Mail thoshte se një raport i ndeshjes nga Miami Herald nuk përfshinte asnjë citim pas ndeshjes nga shtatë herë fituesi i Topit të Artë.

Nëse Messi vihej në dispozicion dhe ai nuk foli me mediat, kjo është një shkelje e rregullave të medias të ligës.

Para ndeshjes me Red Bulls, nënkryetari ekzekutiv i komunikimit i MLS, Dan Courtemanche tha se të gjithë lojtarët, përfshirë Messin duhet të jenë të disponueshëm për të folur me mediat pas ndeshjeve.

Aktualisht është e paqartë nëse Inter Miami ose Messi do të përballen me ndonjë sanksion nga MLS për shkeljen e fundjavës së kaluar ose për shkeljen të sotme.

Që nga ardhja në Miami, Messi ka arritur të shënojë 11 gola në 10 ndeshje, ndërsa ka dhënë edhe tre asistime.

Ndeshja e së enjtes kundër Nashville ishte hera e parë që Inter Miami nuk arrin të shënojë që kur Messi bëri debutimin e tij kundër Cruz Azul më 22 korrik.

Inter Miami do të rikthehet në aksionin MLS të hënën teksa do të përballet me Los Angeles FC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *