Inteligjenca ukrainase arreston agjentin rus, përgatiste sulm me raketa në Kiev

Bota Lajme

SBU tha se i dyshuari 23-vjeçar punonte për administratën kryesore të forcave të armatosura ruse, dhe kërkoi vendndodhjen e forcave të mbrojtjes ukrainase në rajonin e Kievit, transmeton Telegrafi.

Ata shtuan se i riu ishte më i interesuar për bazat ushtarake ukrainase, por gjithashtu zbuloi informacione rreth nënstacioneve në Kiev.

Ai u arrestua në akt, ndërsa regjistronte një bazë ushtarake dhe regjistronte koordinatat e saj GPS në një hartë elektronike.

I riu i cili jeton në Odessa, ishte paguar nga shërbimi i inteligjencës ushtarake ruse, pretendon SBU.

Një laptop dhe një telefon i mençur me prova të aktiviteteve të tij anti-ukrainase, u gjetën gjatë një kontrolli në shtëpinë e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *