Bombë në shtëpinë e familjes ukrainase, vritet foshnja 22-ditëshe dhe vëllai i saj

Bota Lajme

Një foshnjë vetëm 22 ditëshe, vëllai i saj 12-vjeçar dhe prindërit e tyre ishin në mesin e shtatë personave të vrarëve nga predhat ruse në Ukrainën jugore të dielën.

Bomba godit shtëpinë e tyre në fshatin Shyroka Balka në Kherson, tha Ministri i Brendshëm Igor Klymenko.

Të vdekurit përfshinin gjithashtu një banor tjetër të fshatit dhe dy burra në Stanislav fqinj.

“Terroristët duhet të ndalohen. Ata duhet të ndalohen me forcë,” tha zoti Klymenko. Ministri ndau fotografi të pasojave të sulmit në Shyroka Balka, duke treguar kolona të zeza tymi që ngriheshin nga ndërtesat dhe trupat e disa prej të vdekurve të errësuar në mënyrë dixhitale.

Trembëdhjetë të tjerë u plagosën nga granatimet, shtoi ai.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, përdori fjalimin e tij të përditshëm drejtuar kombit për të dënuar sulmin “brutal” në Shyroka Balka.

“Pesë persona u vranë,” tha ai. “Midis tyre ishte një vajzë, vetëm 22 ditëshe. Vëllai i saj, vetëm 12 vjeç. Nëna Olesia… vetëm 39, vdiq gjithashtu.”

Ai shtoi se kishte pasur 17 raportime për granatimet ruse vetëm në Kherson, dhe shumë të tjera më gjerë.

“Nuk ka ditë që e keqja ruse të mos marrë përgjigjen tonë krejtësisht të drejtë”, tha ai. “Ne nuk do të lëmë asnjë nga krimet e Rusisë pa përgjigje.”

Kherson ishte një nga katër rajonet në Ukrainë që presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se i kishte aneksuar vitin e kaluar. Ushtria e Ukrainës rimori pjesën perëndimore të rajonit në nëntor. Trupat ruse kanë vazhduar të bombardojnë zonën nga përtej lumit Dnipro.

Granatimet erdhën një ditë pasi Moska akuzoi Kievin për “terrorizëm” për atë që tha se ishte një tentativë sulmi me raketa në Urën e Krimesë që lidh gadishullin me Rusinë.

Ukraina nuk e ka konfirmuar sulmin, megjithëse Zelensky ka thënë më parë se ura përdoret si një rrugë furnizimi ushtarak dhe është një objektiv legjitim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *