Tjetër tragjedi në ujërat e Italisë: Mbyten 41 emigrantë

Bota Lajme

Të paktën 41 emigrantë dyshohet të jenë mbytur pasi varka me të cilën lundronin, u përmbys dhe u fundos në Kanalin e Siçilisë.

Sipas asaj që raporton agjencia italiane e lajmeve, ANSA, varka ishte nisur nga Sfax në Tunizi. Tragjedia mësohet se u tregua nga 4 të mbijetuar, 3 burra dhe 1 grua, që u shpëtuan nga autoritetet italiane mëngjesin e kësaj të mërkure dhe u transportuan në Lampedusa.

Të mbijetuarit treguan për rojen bregdetare italiane se ishin nisur në varkë ndodheshin 45 persona, mes të cilëve 3 fëmijë. Rreth 6 orë pasi ishin nisur, mjeti lundrues rreth 7 metra i gjatë u përmbys për shkak të një dallge të madhe.

Sipas të mbijetuarve, të gjithë emigrantët që ndodheshin në të përfunduan në det. Vetëm 15 prej tyre kishin jelek shpëtimi, por u mbytën gjithsesi.

Ditët e fundit, në Lampedusa ka patur dyndje emigrantësh të shpëtuar nga vendet afrikane. Vetëm gjatë kësaj të Mërkure, qendrës së pritjes së tyre në ishull i janë shtuar mbi 1 mijë të tjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *