Rusia sulmon një qendër të transfuzionit të gjakut në Ukrainë, raportohet për viktima

Bota Lajme

Rusia goditi me bombë një qendër të transfuzionit të gjakut në verilindje të Ukrainës, duke vrarë dhe plagosur njerëz.

Lajmin e bëri të ditur presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili nuk dha detaje se sa persona mbetën të vrarë apo të plagosur në sulmin e shënuar në Kupiansk, në rajonin e Harkivit.

“Vetëm ky krim lufte tregon gjithçka për agresionin rus.“-tha Zelensky, ndërsa Rusia nuk ka dhënë asnjë koment.

Sulmi ndodhi vetëm një ditë pasi Moska akuzoi se një cisternë nafte ruse, u dëmtua nga një goditje ukrainase me dronë në Ngushticën e Kërçit, pranë një ure që lidh Krimenë e aneksuar nga rusët me Rusinë.

Qyteti Kupiansk dhe zonat përreth ranë nën kontrollin e trupave ruse në ditët e para të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Moska, në muajin shkurt të vitit të kaluar, por u çliruan gjatë një kundërofensive ukrainase në shtator.

Në Detin e Zi, sulmet janë rritur që nga koha kur Rusia nuk pranoi të vazhdojë një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Turqia e Kombet e Bashkuara (OKB) për eksportimin e drithërave ukrainase përmes detit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *