Lajçak: Zgjedhjet lokale në veri ‘mina mbi të cilat shkelëm’

Bota Lajme

Zgjedhjet lokale të prillit në katër komunat veriore të banuara me shumicë serbe ishin “mina mbi të cilat fatkeqësisht shkelëm”, ka thënë emisari evropian i ngarkuar me lehtësimin e dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Në një intervistë për median austriake “Kurier”, Lajçak duke folur për tensionet e fundit në veri të Kosovës dhe ‘Marrëveshjen Bazë’ për normalizim të marrëdhënieve të arritur në Bruksel dhe Ohër.

Ai tha se marrëveshja e marsit ishte një hap i madh në normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës.

“Aktualisht përqendrimi ynë nuk është më në normalizim, por në menaxhim të krizave”, ka thënë emisari evropian për dialogun Kosovës-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *