Shpëtohet 51-vjeçari dhe qeni i tij që mbijetuan dy muaj në det të hapur/ Ushqeheshin me peshk të gjallë

Bota Lajme

Një marinar australian që mbijetoi dy muaj në Oqeanin Paqësor duke ngrënë peshk të papërpunuar dhe duke pirë ujë shiu është “në gjendje të mirë shëndetësore”, thotë një mjek.

Tim Shaddock, 51 vjeç nga Sideni dhe qeni i tij Bella u larguan nga Meksika për në Polinezinë Franceze në prill, por varka e tyre u dëmtua nga një stuhi disa javë më vonë.

Ata u shpëtuan nga një peshkarexhë këtë javë pasi një helikopter i vuri re.

Mjeku në bordin e peshkatarit tha për Australia’s 9Neës se burri kishte “shenja normale jetësore”.

Shaddock nisi udhëtimin e tij prej më shumë se 6,000 km (3,728 milje) nga qyteti meksikan La Paz, por gjatë rrugës u bllokua pasi pajisjet elektronike të anijes së tij u ndërprenë nga moti i keq. Kështu marinari dhe qeni i tij mbetën në oqeanin e gjerë dhe armiqësor të Paqësorit të Veriut.

Kur më në fund u gjetën në brigjet e Meksikës dy muaj më vonë, ai ishte shumë më i dobët dhe kishte një mjekër të rritur.

“Kam kaluar një provë shumë të vështirë në det”, tha ai në një video të siguruar nga 9Neës.

“Kam nevojë vetëm për pushim dhe ushqim të mirë sepse kam kohë që jam vetëm në det, përndryshe jam shumë mirë me shëndet”.

Shaddock tha se pajisjet e peshkimit e kishin ndihmuar të mbijetonte. Ai gjithashtu arriti të shmangë djegien nga dielli duke u strehuar nën tendën e varkës së tij.

Menjëherë pas shpëtimit të tij ai u pa duke buzëqeshur dhe duke mbajtur një monitor të presionit të gjakut në krah. Ai është gjithashtu në gjendje të hajë vakte të vogla.

Ai po kthehet në Meksikë, ku Shaddock do t’i nënshtrohet testeve mjekësore dhe do të marrë më shumë trajtim nëse është e nevojshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *