‘Kujdes’/ Biden paralajmëron presidentin e Kinës pas takimit me Putin

Bota Lajme

Pasi njoftoi planet e tij për të dërguar municione thërrmuese në Ukrainë, Joe Biden zhvilloi një takim me presidentin e Kinës.

Gjatë bisedimeve, ai i tha Xi Jinpingut të “kishte kujdes” sepse Pekini mbështetet në investimet perëndimore.

“Ky nuk është një kërcënim. Ky është një vëzhgim. Që kur Rusia hyri në Ukrainë, 600 korporata amerikane janë tërhequr nga Rusia. Dhe ju më keni thënë se ekonomia juaj varet nga investimet nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara. Dhe ki kujdes, ki kujdes.” tha Biden.

I pyetur se cila ishte përgjigja e Xi-t, Biden tha: “Ai dëgjoi dhe nuk… debatoi. Dhe nëse e vini re, ai nuk ka folur plotësisht për Rusinë.”

Putin dhe Xi zhvilluan dy ditë bisedime në mars me fjalë të ngrohta miqësie midis Kinës dhe Rusisë dhe kritika të përbashkëta ndaj Perëndimit, por pa asnjë shenjë të një përparimi diplomatik mbi Ukrainën.

Ka tensione dhe pesimizëm të rritur në marrëdhëniet SHBA-Kinë për çështjet e sigurisë kombëtare, duke përfshirë Tajvanin, luftën e Rusisë në Ukrainë dhe ndalimet në rritje të eksporteve të SHBA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *