Tensionet në veri të Kosovës/ Financial Times: Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve nuk duket e mundshme

Bota Lajme

Tensionet në veri të Kosovës janë kthyer në një vatër të “nxehtë” që po prodhon pasiguri të madhe jo vetëm në rajonin e Ballkanit por edhe më gjerë.

Këtë rrezik duket se e kanë ndjerë edhe vendet e tjera, ndaj “The Financial Times” i ka dedikuar një artikull situatës në veri të Kosovës, ku përshkruhet me detaje se si erdhi rrjedha e ngjarjes.

Në artikull thuhet se tentativat e vazhdueshme diplomatike për shtensionim të situatës nuk po “pijnë më ujë” dhe nuk dihet se si do të përfundojë i gjithë ky tension.

Artikulli i Plotë:

Nacionalistët serbë po kthehen në veri të Kosovës në mes të pakënaqësisë në rritje mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë që me shumë gjasa do të çojë në prishjen e bisedimeve diplomatike dhe rritjen e rreziqeve të sigurisë në vend.

Tensionet u ndezën pas zgjedhjeve në prill kur në komunat në veri të Kosovës, shqiptarët fituan postet e kryetarëve në pjesën me shumicë serbe të Kosovës.

Megjithëse tensionet janë ulur pakënaqësia vijon të jetë e pranishme dhe marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve nuk duket si gjë e mundshme.

Presidenti serb Aleksander Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti po vijojnë dialogjet për normalizimin e marrëdhënieve por deri më tani nuk është arritur asnjë përparim i mundshëm.

Serbët në Kosovë e shohin gjithnjë e më shumë Vuçiçin dhe partinë kryesore politike të mbështetur nga Beogradi, Lista Serbe, si të paaftë për të mbrojtur interesat e tyre.

Lista Serbe u krijua një dekadë më parë si pjesë e një stabilizimi të mëparshëm marrëveshje, e cila garantonte që serbët të merrnin një nivel të caktuar autonomie dhe në këmbim marrin pjesë në institucionet e Kosovës.

Mbështetja për Listën Serbe tashmë ka rënë në 8 për qind vitin e kaluar, nga 10 për qind në
2021.

“Vuçiç ka ndikim vetëm në Listën Serbe, por ata nuk kanë asnjë autoritet për të udhëhequr komunitetin në një moment kritik ku zhgënjimi është kaq i lartë. Komuniteti kërkon tërheqjen e Policisë Speciale të Kosovës dhe Lista Serbe nuk mund të bëjë asgjë. Nuk ka asnjë përgjigje kuptimplotë. Karriera e tyre politike është bërë këtu.” tha Milica Andrić Rakić, një aktiviste e Neë Iniciativa Sociale, një grup i shoqërisë civile në Mitrovicë, në veri të Kosovës Qyteti me i madh.

Nuk ka asnjë sondazh për të matur mbështetjen për alternativat ndaj Listës serbe.

Autoritetet e Kosovës arrestuan disa persona për të cilët thanë se ishin organizatorë protestojnë për dhunën dhe madje akuzuan disa për përgatitje për sulme terroriste. Serbia gjithashtu arrestoi tre policë të Kosovës, për të cilat tha se kishin kaluar në serbë territorin e armatosur plotësisht, dhe i liroi pas të mëdha ndërkombëtare presioni.

Madje edhe një skuadër basketbolli është kapur në përplasjen politike, siç është bërë u ndalua nga turnetë derisa shkollat serbe të riintegrohen në Sistemi shkollor i Kosovës. Ata ngritën rrathë dhe organizuan lojëra në protesta jashtë ndërtesave të bashkisë, të ruajtura nga trupat e NATO-s.

Bill Clinton, i cili ishte president i SHBA-së gjatë fushatës së bombardimeve të NATO-s i dha fund luftës, ku tha se serbët e po paralizojnë progresin në rajon.

“Është keq për demokracinë afatshkurtër dhe për jetën e përditshme atje. Dhe po i mban vendet jo vetëm brenda një ngërçi, por që i fton të gjithë të zhgënjehen gjithnjë e më shumë dhe të bëjnë gjëra vetëshkatërruese”, tha Clinton.

Përshtati nga Financial Times E.K

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *