Vijojnë trazirat në Francë! 667 të arrestuar pas natës së tretë të protestave për vrasjen e 17-vjeçarit

Bota Lajme

Të paktën 667 persona janë arrestuar pas natës së tretë të protestave në Francë, të cilër kanë djegur makinat, kanë hedhur fishekzjarrë ndaj policisë dhe plaçkitur dyqane.

Qytetet franceze u zgjuan dje nga qendrat komunitare, shkollat dhe bashkitë e dëmtuara, vende që simbolizojnë institucionet dhe shtetin francez. Sot në mëngjes, tregtarët do të llogaritin dëmet e një nate, ku protestuesit sulmuan dyqanet dhe supermarketet në të gjithë vendin.

Mediat franceze raportojnë se në Paris, grabitja është fokusuar në rrugën qendrore tregtare të Rue de Rivoli. Më shumë se një duzinë njerëz u gjetën më vonë duke mbajtur këpucë, çanta dhe rroba të vjedhura dhe u arrestuan, thotë Le Parisien. Dyqane të vogla qoshe dhe dyqane bizhuterish u thyen gjithashtu.

Trazirat nisën pasi një oficer policie qëlloi një shofer 17-vjeçar, i cili refuzoi të ndalonte për një kontroll trafiku në periferi të Parisit, Nanterre, të martën.

Shërbimet e urgjencës shkuan në vendngjarje, por Nahel, shoferi, vdiq pak më pas.

Një video u publikua në rrjetet sociale pak më vonë përmes agjencisë së lajmeve AFP, ku shiheshin dy oficerë policie duke u përpjekur të ndalonin automjetin dhe njëri duke drejtuar armën drejt shoferit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *