Rriten tensionet në Lindje! Polonia në “gjurmët” e Bjellorusisë: Do të mbajë armë bërthamore amerikane

Bota Lajme

“Polonia dëshiron të mbajë armë bërthamore në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës”- kështu është shprehur kryeministri polak Mateusz Morawiecki, citojnë agjencitë shtetërore rus.

Agjencitë e lajmeve TASS dhe RIA thonë se polakët janë të prirur për të pritur armët në përgjigje të vendosjes së armëve bërthamore ruse në Bjellorusi.

Presidenti bjellorus, Lukashenko tha se vendi i tij kishte filluar të merrte armët taktike bërthamore ruse në qershor – me rreth tre herë më të fuqishme se bombat që SHBA hodhën në Hiroshima dhe Nagasaki në vitin 1945, pretendoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *