Franca “digjet”, Macron kërcen në koncertin e Elton John: Shpërthen indinjata!

Lajme Maqedoni

Vrasja e një 17-vjecari nga policia ngjalli një valë indinjate që ende nuk po shuhet në Francë, ku vazhdojnë protestat e dhunshme e zjarret nëpër rrugë.

Por pikërisht në një kohë të tillë tensionesh, presidenti Emmanuel Macron u filmua duke kërcyer nën tingujt e këngëve të Elton John-t në  Accor Arena të Parisit, ku këngëtari i madh po performonte në ndalesën e radhës së turit të tij të lamtumirës.

Kaq u desh që zemërata e francezëve të ndizej edhe më shumë. Autoritetet franceze dërguan me dhjetëra mijëra oficerë policie nëpër rrugë në përpjekje për të frenuar trazirat e përhapura urbane pas ekzekutimit të adoleshentit të identifikuar vetëm si Nahel.

Oficerit të policisë së akuzuar për shkrepjen e armës të martën iu dorëzua një akuzë paraprake për vrasje me dashje pasi prokurori Pascal Prache tha se hetimi i tij fillestar e çoi atë në përfundimin se “kushtet për përdorimin e ligjshëm të armës nuk ishin përmbushur”.

E ëma thotë se i biri u qëllua vetëm sepse ishte oficeri i policisë “pa fytyrën e një arabi”. Pavarësisht thirrjeve të qeverisë për qetësi dhe zotimeve se rendi do të rivendosej, tymi nga makinat dhe mbeturinat e djegura ishte i dukshëm në periferi të Parisit, Nanterre, pas një marshimi paqësor pasditen e së enjtes në nder të viktimës. Pas një takimi emergjent në mëngjes pas dhunës që plagosi shumë policë dhe dëmtoi gati 100 ndërtesa publike, Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se numri i oficerëve në rrugë do të katërfishohej, nga 9,000 në 40,000.

Vetëm në rajonin e Parisit, numri i oficerëve të vendosur do të dyfishohej në 5000. Trazirat u shtrinë edhe në Bruksel, ku rreth 12 persona u arrestuan gjatë përleshjeve në lidhje me të shtënat në Francë. Zëdhënësja e policisë Ilse Van de Keere tha se disa zjarre u vunë nën kontroll dhe se të paktën një makinë u dogj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *