Osmani: Jam në Podgoricë për t’i rikonfirmuar përpjekjet e Kosovës për paqe

Bota Lajme

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook ka thënë se krahas liderëve dhe përfaqësuesve të tjerë të Evropës Juglindore, është në Podgoricë për t’i rikonfirmuar përpjekjet e vazhdueshme të Kosovës për paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm, si dhe angazhimin tonë për një të ardhme më të sigurtë brenda institucioneve euroatlantike.

“Përgëzoj Malin e Zi dhe Presidentin Jakov Milatović për kryesimin e suksesshëm të Procesit të sivjetëm të bashkëpunimit të Evropës Juglindore”, ka shkruar Osmani.

Ndryshe, presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu po merr pjesë në Samitin e krerëve të shteteve të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), i cili po në Podgoricë të Malit të Zi.

Ajo i është bashkuar krerëve të 13 shteteve për të biseduar rreth thellimit të bashkëpunimit me vendet e rajonit dhe partnerët ndërkombëtarë për përshpejtimin e perspektivës evropiane të rajonit, arantimin e paqes, sigurisë dhe stabilitetit në rajon, si dhe promovimit të bashkëpunimit ekonomik dhe zhvillimit të qëndrueshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *